کد خبر: 977176 A

مدیرکل بهزیستی استان خبر داد:

مدیرکل بهزیستی خوزستان، به مناسبت گرامیداشت هفته تکریم و منزلت سالمندان (۷ تا ۱۳ مهرماه) با شعار "کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان" ضمن اشاره به عملکرد این سازمان، از تقویت مشارکت اجتماعی و دیگر ضرورت و الزامات سالمندان اطلاع و آگاهی داد.

به گزارش ایلنا از خوزستان، به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان،   غلامرضا صدیق راد به مناسبت گرامی داشت هفته تکریم و منزلت سالمندان، اظهار کرد: تقویت مشارکت اجتماعی سالمندان، مدیریت اوقات فراغت، ورزش، بهداشت، سلامت، ارتقاء رفاه و وضعیت معیشتی، گسترش فضاهای آموزشی و توان‌بخشی سالمندی و برخورداری یکسان سالمندان از حقوق شهروندی یک الزام و ضرورت محسوب می‌شود که باید به آن تأکید و توجه داشت.

مدیرکل بهزیستی خوزستان گفت: سازمان بهزیستی، ازجمله متولیان خدمات حمایتی، رفاهی و توان‌بخشی به جامعه بشمار می‌آید که بیش از نیم‌قرن است که خدمات خود را به سالمندان در دو محور خانواده و مراکز شبانه‌روزی ارائه می‌دهد.

صدیق راد با برشمردن سالمندان تحت پوشش اعم از اجتماعی و توان‌بخشی افزود: تعداد ۱۶ هزار و ۹۰۵ سالمند تحت پوشش بهزیستی خوزستان، دارای پرونده اجتماعی و ۹ هزار و ۴۷ نفر هم نیز دارای پرونده توان‌بخشی هستند. در حال حاضر تعداد  ۱۹۴ سالمند از خدمات مراکز روزانه توان‌بخشی، یک هزار و ۱۸۷نفر از ظرفیت‌های برنامهCBR  ) توان‌بخشی مبتنی بر جامعه)، ۸ هزار و ۴۳۱ نفر از کمک‌های مستمر حوزه اجتماعی، هزار و ۲۳۷ نفر از کمک‌های مستمر حوزه توان‌بخشی، ۵ هزار و ۸۶۸ نفر از تجهیزات، وسایل کمک توان‌بخشی و همچنین ۵۲ نفر از خدمات مناسب‌سازی محیط زندگی بهره‌مند هستند.

تعداد ۵۸ مرکز توان‌بخشی و مراقبتی شبانه‌روزی سالمندان، آموزشی توان‌بخشی روزانه سالمندان، خدمت در منزل سالمندان و مراقبت در منزل سالمندان از دیگر خدمات و برنامه‌های این سازمان در استان بشمار می‌آید که به ۸۲۷ سالمند ارائه خدمت می‌کنند.

این مقام مسئول در خصوص بروز مشکلات از پس ویروس کرونا برای سالمندان توضیح داد: با شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت ملاقات عمومی در مراکز توان‌بخشی و مراقبتی شبانه‌روزی سالمندان، شرایط دیدار غیرحضوری با خانواده‌ها به‌صورت مجازی فراهم شده است و همچنین پیگیری امور سالمندان تحت نظارت که در منزل هستند، به‌صورت تلفنی از طریق مراکز مراقبت انجام می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی خوزستان در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان بهزیستی کشور و دفتر مدیریت پیشگیری از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سال ۹۸، تأمین و تهیه واکسن آنفولانزا به‌منظور پیشگیری و کنترل بیماری ویروس کرونا، در مراکز توان‌بخشی و مراقبتی شبانه‌روزی سالمندان در دست اقدام است.

 

مدیرکل بهزیستی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر