کد خبر: 972535 A

کارشناس ارشد کشاورزی و دامپروری:

قائم‌مقام حزب اراده ملت در خوزستان و کارشناس ارشد کشاورزی و دامپروری، گفت: گرانی نهاده‌های تولید کشاورزی، یک تهدید برای امنیت غذایی کشور محسوب می‌شود و بیکاری و تهدید اشتغال هم از تبعات گرانی نهاده‌های تولید خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، علی مجدم، اظهار داشت: افزایش جمعیت جهان و نیاز به بالا بردن بهره‌وری در بخش کشاورزی باعث شده همزمان با پیشرفت‌های صنعتی، شاهد استفاده انواع کود شیمیایی در حوزه کشاورزی باشیم.

این کارشناس ارشد کشاورزی و دامپروری، عنوان کرد: از ابتدای سال جاری و روزهای اخیر، در کنار  کمبود و توزیع نامناسب نهاده‌های تولید کشاورزی همانند سنوات قبل، متأسفانه شاهد افزایش ۳ تا ۴ برابری قیمت انواع کود، سموم و ماشین‌آلات کشاورزی در کشور و به‌خصوص در استان خوزستان که یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های کشت گندم و برنج کشور بشمار می‌آید هستیم که از چند جهت نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

مجدم افزود: افزایش قیمت سموم و کودهای مصرفی کشاورزان، موجب تهدید امنیت غذایی برای کشور می‌شود چراکه کشاورزان از روی ناچاری به کشت صیفی‌جات روی خواهند آورد و در پی آن تبعات دیگری همراه خواهد داشت. کشاورز حاضر نیست با این ارقام، کود و سموم تهیه کند و بدون شک این موضوع موجب کاهش سطح زیر کشت خواهد شد.

وی تأکید کرد: بی‌کاری و تهدید اشتغال در حوزه کشاورزی یکی دیگر از تبعات گرانی نهاده‌های تولید محسوب می‌شود که ممکن هست موجب شود بسیاری از کشاورزان از این شغل خارج شوند که این اتفاق و خروج افراد باتجربه از این حرفه، به سود کشاورزی نخواهد بود چراکه باعث می‌شود تولید محصولات استراتژیک مانند گندم، جو و کلزا که برای استان خوزستان و کشور در خودکفایی و تأمین امنیت غذایی نقش مهمی دارد، تأثیرگذار باشد و این امر خلاف شعار جهش تولید خواهد بود و امکان وابستگی دولت به کشورهای بیگانه را فراهم می‌سازد.

مجدم، در پایان تنها راه کاهش هزینه‌های تولید را ارائه تسهیلات عنوان کرد و گفت: دولت موظف است تسهیلاتی ارزان‌ قیمت در اختیار کشاورزان قرار دهد تا بتوانند به کشت بپردازند و تنها راه کاهش هزینه‌های تولید، ارائه تسهیلات ارزان‌ قیمت یا ارائه ماشین‌آلات و نهاده‌های ارزان کشاورزی است. با این شرایط کشاورزان انگیزه‌ای به کشت محصولات استراتژیک و پرزحمتی مانند گندم، جو و کلزا نخواهند داشت.

کارشناس کشاورزی/ خوزستان علی مجدم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر