کد خبر: 972391 A

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان عنوان کرد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت: در حال حاضر برنامه خاصی برای انجام کاوش‌های جدید در محوطه باستانی شوش نداریم اما اگر پایه‌ها و ستون‌گذاری‌های نظام مافی به عرصه محوطه شوش نزدیک شود، آن زمان تصمیم می‌گیریم که محل پایه‌ها نیاز به کاوش دارد یا خیر.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدحکمت‌الله موسوی با اشاره به این‌که از یکسو به دلیل وقوع سیل در خوزستان و از دیگر سو با شیوع ویروس کرونا این استان فصول پرتردد و پر مسافر خود را طی سال گذشته و سال جاری از دست داده است، اظهار داشت: هر چند ممکن است برخی از استان‌ها توانسته باشند از سال گذشته تاکنون در برخی از فصل‌های پرمسافر خسارت‌های وارده به حوزه گردشگری را جبران کنند، اما استان خوزستان بعد از سیل و سپس شیوع ویروس کرونا، فصل‌های پر مسافر خود را از دست داد و گردشگری خسارت‌های زیادی از این بابت متحمل شد.

وی تصریح کرد: فصل گرم سال را پشت سر گذاشتیم و معمولاً در این فصل خوزستان تعداد مسافران اندکی دارد؛ ضمن آن‌که شیوع ویروس کرونا و قرار گرفتن استان خوزستان در لیست قرمز و لیست هشدار سبب شد تا تعداد کمتری از مسافران به این استان سفر کنند؛ در حال حاضر ضریب اشغال هتل‌ها کمتر از پنج درصد است و در واقع می‌توان گفت بیشتر، مردمان خوزستان هستند که به استان‌های دیگر ازجمله استان‌های شمالی کشور و مشهد سفر می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت: با توجه به نبود مسافر شاهد تعطیلی بسیاری از هتل‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی در این استان هستیم اما تاکنون هیچ‌یک از فعالان حوزه گردشگری اعلام ورشکستگی نکرده است؛ اما نباید فراموش کرد که گردشگری  خوزستان تحت‌فشار است.

موسوی با تأکید بر این‌که باوجود پتانسیل‌های بسیار زیاد در حوزه گردشگری آبی این استان، شاهد مغفول ماندن گردشگری آبی در خوزستان هستیم، تصریح کرد: می‌‌توانم بگویم عملکرد حوزه سواحل، رودخانه‌ها و دریاچه‌های استان در بخش‌های مختلف ضعیف بوده و ارگان‌ها و نهادهای مختلف که مسئولیتی در این بخش دارند، خوب عمل نکرده‌اند.

وی با اشاره به آن‌که سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت میراث فرهنگی و وزارت نیرو در خصوص استفاده از ظرفیت‌های سدها در حوزه گردشگری منعقد شد، عنوان کرد: همکاری‌های خوبی را با مجموعه سازمان آب و برق استان در این حوزه آغاز کرده‌ایم که در این راستا در مرحله نخست ۵۰۵ اثر تاریخی در حوزه رودخانه‌ها را توسط مشاور شناسایی کردیم که به نظر می‌رسد بیش از ۵۰ درصد این آثار ظرفیت آن را دارند که به مرحله ثبت آثار در حوزه فهرست آثار ملی برسند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر چند بسته برای واگذاری به بخش خصوصی در حوزه گردشگری آبی شناسایی شده است و در قالب برخی از حمایت‌هایی که از سوی استانداری نیز صورت می‌گیرد اعتباراتی را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه در نظر گرفته‌ایم.

موسوی در ادامه به آثار منقول و غیرمنقول میراث فرهنگی استان اشاره کرد و گفت: آثار منقول که همان اشیای تاریخی هستند در موزه‌ها و مخازن امن قرار دادند، البته در حال حاضر باتوجه به آن‌که موزه‌ها کمتر مورد بازدید قرار می‌گیرند و پویایی لازم را ندارند درصدد انعقاد قرارداد با مشاور برآمدیم تا ۶۵۰۰ شی‌ء را ساماندهی کند و قرار شد تعداد زیادی از این اشیاء مرمت شوند؛ در بخش آثار غیرمنقول نیز که شامل بناها، آثار و محوطه‌های تاریخی و باستانی است، وضعیت آثار میراث جهانی خوب است و نگهداری‌ها به‌صورت مستمر انجام می‌شود و تاکنون بیش از ۹۹ درصد اعتبارات در سطح ملی و استانی در این حوزه جذب شده است.

وی با اشاره به این‌که در سال گذشته خسارت ناشی از سیل به حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان برآورد شده بود، از عدم تخصیص بودجه سیل به این حوزه خبر داد و گفت: تاکنون از محل اعتبارات سیل هیچ کمکی به بخش‌های عنوان شده، نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان در خصوص وضعیت محوطه شوش و احتمال انجام کاوش‌های جدید در این منطقه، تصریح کرد: در خصوص ساخت روگذر دزفول به شوش در گذشته تفاهم‌نامه‌هایی بین وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و استان خوزستان منعقد شده است. همچنین در خصوص ساخت لوپ ورودی نظام‌مافی نیز موافقت‌هایی انجام شده است. در حال حاضر برنامه خاصی برای انجام کاوش‌های جدید در محوطه باستانی شوش نداریم اما اگر پایه‌ها و ستون‌گذاری‌های نظام‌مافی به عرصه محوطه شوش نزدیک شود آن زمان تصمیم می‌گیریم که محل پایه‌ها نیاز به کاوش دارد یا خیر. در این خصوص از پژوهشکده باستان‌شناسی نظر نهائی را جویا خواهیم شد.

موسوی در پایان درخصوص وضعیت صنایع‌دستی استان نیز گفت: طبیعی است زمانی که گردشگر نباشد، کارگاه‌های صنایع‌دستی تعطیل می‌شوند و دیگر فروشی انجام نمی‌شود. در واقع می‌توان گفت در حال حاضر کارگاه‌های صنایع‌دستی تعطیل هستند و خسارت‌های هنگفتی به هنرمندان این حوزه وارد شده است. البته در ورودی مجموعه شوش بازارچه صنایع‌دستی وجود دارد که با صحبت‌های انجام شده قرار است به‌زودی فعال شود.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر