کد خبر: 972250 A

در دیدار ناظر گمرکات استان با مسئولان گمرکات عراق مطرح شد؛

ناظر گمرکات خوزستان، ضمن اشاره به وعده مساعدت عراق، به جهت رفع مشکلات صادرکنندگان خوزستانی، گفت: در جلسه‌ای که با مدیران مرزبانی و گمرک شیب عراق برگزار شد طرف عراقی بر تسریع روند حل مشکلات و رفع موانع صادرات به این کشور تأکید کرد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی ستاد نظارت گمرکات استان، نشست مسئولان گمرکات کشور عراق با معاون اقتصادی و مدیرکل امور اقتصادی استانداری خوزستان، رئیس اتاق بازرگانی اهواز، فرماندار دشت آزادگان و ناظر گمرکات خوزستان، در محل سالن جلسات پایانه مرزی شیب عراق برگزار شد.

ناظر گمرکات خوزستان، با اشاره به اهمیت بازار عراق برای خوزستان و سهم بازار عراق در سبد درآمدهای صادراتی و ارزی کشور و خوزستان، اظهار کرد: استان خوزستان، به دلیل هم‌مرزی با عراق، اهمیت بسیاری برای اقتصاد کشور و همچنین به سبب اشتراک دینی و مذهبی، بازار میلیونی و موقعیت جغرافیایی اهمیت و سهم بسزایی در اقتصاد خوزستان دارد.

غلامرضا بلوطی میرزا عنوان کرد: در جلسه‌ای که در پایانه مرزی شیب عراق با حضور مدیران مرزبانی و گمرک شیب برگزار شد، مسئولان کشور عراق، اعلام کردند که در بحث واردات از ایران، یک سری مشکلات وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها باسکول‌ها و هزینه‌های دریافتی بود.

عدم همخوانی وزن و نوع کالا با فهرست کل بار (مانیفیست)، یکی از مشکلات مطرح شده از سوی کشور عراق بود که در این نشست مقرر شد که طرفین این موضوع را موردبررسی و ارزیابی بیشتر قرار دهند و درصدد رفع آن اقدام کنند.

به گفته بلوط میرزا در ادامه این نشست، از مشکلات صادرکنندگان خوزستانی هم مباحثی مطرح شد که حل مشکلات صادرکنندگان خوزستانی و رفع ممنوعیت‌ها و همچنین موانع گمرکی، ازجمله عناوین مطرح شده در این دیدار بود که مسئولان گمرک شیب عراق، وعده مساعدت و همکاری به جهت رفع این مشکل دادند.

 این مقام مسئول با اشاره به ممنوعیت واردات برخی کالاها از خوزستان به کشور عراق و انتقاد از دوگانگی این تصمیم به جهت ورود همان کالاها از دیگر مرزها تصریح کرد: اخیراً دولت عراق واردات برخی کالاها را از مرزهای خوزستان ممنوع کرده است درحالی‌که صادرکنندگان از طریق مرز مهران و اقلیم سلیمانیه کردستان عراق، به‌راحتی کالاهای خود را صادر می‌کنند و این دوگانگی موجود در قوانین صحیح نیست.

ناظر گمرکات خوزستان اضافه کرد: انتظار می‌رود که وقتی برای ورود یک کالا اعلام ممنوعیت می‌شود، مکاتبات آن از قبل با گمرک ایران صورت پذیرد و این اقدام پذیرفته نیست که به‌صورت خلق‌الساعه جلوی این کار گرفته شود و صادرکنندگان برای صادرات به مرز مراجعه کنند و یک‌باره متوجه این تصمیم شوند.

در این دیدار طرف ایرانی پیشنهاد یک تفاهم‌نامه در جهت تعرفه‌های ترجیحی و سایر امور گمرکی را مطرح کرد که در سطح عالی رؤسای دو کشور به تائید و امضاء برسد.

ترخیص زودهنگام و یا به هنگام از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود که بلوطی میرزایی بر آن تأکید داشت و گفت: اگر کالایی با صدور قبض انبار به مرز هرکدام از کشورها وارد شد، حتی اگر ممنوعیتی برای آن در نظر گرفته شده باشد، ظرف حداقل 10 و حداکثر 15 روز از آن مرز ترخیص شود.

مسئولان گمرکات کشور عراق، درخواست محدودیت در بار زدن کامیون‌ها را داشتند که بلوطی میرزا پاسخ داد: محدودیت‌های لازم باید از سوی گمرک عراق برای کامیون‌های این کشور در نظر گرفته شود و مسئولان این کشور، وزن مشخصی را تعیین کنند چراکه برخی از تاجران برای کاهش هزینه حمل‌ونقل، بار اضافی می‌زنند.

ناظر گمرکات خوزستان خاطرنشان کرد: حل اختلاف و تفاوت تعرفه‌های گمرک شمال و جنوب جمهوری عراق، ارتقای امنیت در مرزها، رفع عدم همخوانی ساعت ورود و خروج کارکنان گمرک هر دو کشور که منجر به اختلاف ساعت ورود و خروج کامیون‌ها می‌شود ازجمله مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

 وی در پایان ضمن اشاره به تبادل اطلاعات بین گمرک و مرزبانی هر دو کشور و همچنین پشتیبانی فنی از باسکول‌های مرز چذابه مربوط به کشور، از برگزاری جلسات مشترک ابراز امیدواری کرد و نتیجه آن را تسهیل روند صادرات در مرزها دانست.

برگزاری مستمر و منظم این نشست‌ها از سوی استانداری خوزستان، فرمانداری دشت آزادگان، گمرک و اتاق بازرگانی اهواز، درخواست پایانی بلوط میرزا بود.

گمرکات خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر