کد خبر: 972046 A

اختصاصی ایلنا؛

آبشار گِلی شهرستان آبادان در خورهای «گوبان» و «گُواریَن» سواحل شهر چوئبده از توابع آبادان قرار دارد و یک طبیعت بکر، گردشگری و زیبا را در دل طبیعت جنوب غرب ایران ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، چوئبده در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آبادان قرار دارد و به واسطه رودها و خورهای این منطقه، یکی از بهترین نقاط برای ماهی‌گیری و قایق‌سواری است.

خورهای «گوبان» و «گُواریَن» در سواحل چوئبده واقع شده‌اند.

جاذبه‌ گردشگری بسیاری در حوالی خورهای «گوبان» و «گُواریَن» همچون نمک‌زارها و آبگیرهای اطراف این خورها در زمستان و ماه‌های گرم بهار محلی برای لانه‌سازی و زادآوری پرندگانی همچون فلامینگو، حواصیل‌ها، سلیم‌ها و کفچه‌کوک است و باعث ایجاد جاذبه پرنده‌نگری در این منطقه نیز شده است.

آبشارهای گِلی و منحصر به فرد این منطقه گاها با ارتفاع دو تا سه متر هنگام جزر پدیدار شده و هنگام مد پنهان می‌شوند. این پدیده‌های زیبا و منحصر به فرد بخشی از جاذبه‌های ژئوتوریسم بوده که جزو گردشگری طبیعی منطقه محسوب می‌شوند.

خورهای «گوبان»، «گُواریَن»، سنگی و سلیچ از نوع خورهای طویل مستطیلی و دریاچه‌ای شکل هستند. بدین شکل که بخش ابتدایی آنها مستطیل بوده و در بخش‌های انتهایی دریاچه‌ای می‌شوند که باعث تشکیل آبشارهای گِلی شده‌اند.

این خورها در 30 کیلومتری آبادان واقع شده‌اند که از یک سو به تالاب شادگان و از سوی دیگر به خلیج فارس ارتباط دارند.

 

خبرنگار: محمود نواصر

آبشار گِلی آبادان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر