کد خبر: 960452 A

غمگین به ایلنا خبر داد:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، از کلنگ زنی بزرگترین طرح آبزی‌ پروری با عنوان خلیج‌فارس، در شهرستان هندیجان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، کلنگ پروژه ۱۱۱۱ هکتاری مجتمع آبزی‌پروری خلیج‌فارس هندیجان، همزمان با هفته دولت با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و به اتفاق رئیس سازمان شیلات کشور، و همراهی استاندار خوزستان، نماینده مردم هندیجان در مجلس شورای اسلامی، و همچنین مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان، ساعتی پیش به زمین زده شد.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خوزستان، در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: هیئت مؤسس در سال ۹۵ با مراجعه به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان هندیجان، درخواست ایجاد طرح و راهنمایی در این خصوص را ارائه کردند و پس از بحث و تبادل نظرهای طولانی و مراجعه مکرر، طرح اولیه این پروژه بزرگ‌ ملی، در ذهن هیئت مؤسس شکل گرفت.

ارسلان غمگین افزود: پس از ثبت تعاونی، سرمایه‌گذاران متعددی جهت راه‌اندازی طرح ۱۱۱۱ هکتاری مجتمع آبزی‌پروری هندیجان معرفی شدند. از سال ۹۶ تعداد ۴۴ تعاونی در حال ثبت و انجام پروژه‌های قانونی بودند که اخیراً دو تعاونی دیگر اضافه شدند که جمعاً ۴۶ تعاونی توسط اعضا در این اداره به ثبت الکترونیکی و فیزیکی رسیدند.

او در خصوص خدمات ارائه شده توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان به تعاونی‌های این طرح بزرگ ملی، گفت: ازجمله خدمات ارائه شده، می‌توان به تشکیل و ثبت ۴۶ تعاونی و یک اتحادیه، نظارت بر برگزاری مجامع عمومی، بررسی دفاتر و اسناد مالی، برگزاری سه دوره آموزشی تحت عنوان آموزش هیئت مؤسس، آموزش قانون و مقررات تعاونی و همچنین آموزش برگزاری مجامع برای تعاونی‌های تشکیل شده، با تعداد ۷۰۰ نفر اشاره کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: راهنمایی و مشاوره مستمر اعضا به‌صورت ۲۴ ساعته، حل اختلافات حقوقی طرفین اعضا، انجام مکاتبات اداری، افتتاح حساب‌ها به بانک عامل، اداره ثبت‌اسناد و املاک  مالیات از دیگر خدمات این اداره به تعاونی‌ها محسوب می‌شود.

مشارکت و دعوت در شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان ، راهنمایی جهت ثبت تعاونی‌ها در سامانه جامع هوشمند برای ۴۶ تعاونی، نظارت بر قرعه‌کشی مزارع، از دیگر عناوین هست که به این تعاونی‌ها ارائه شده است.

غمگین خاطرنشان کرد: تبدیل تهدیدها به فرصت، جذب سرمایه‌گذار بومی، از بین بردن کانون ریز گردها و بهره‌وری بهینه از زمین‌های لم‌یزرع منطقه را می‌توان از اهداف مهم این طرح برشمرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در ادامه به مجتمع آبزی‌پروری هندیجان اشاره کرد و توضیح داد:عملیات اجرای طرح مجتمع آبزی‌پروری خلیج‌فارس هندیجان، به‌طورکلی ۳ هزار و ۶۰۰ تن ظرفیت تولید در سال را در زمینی به  مساحت ۱۱۱۱ هکتار در ۴۶ مزرعه تولیدی، خواهد داشت که هر مزرعه ۷۸/۲ تن و هر استخر هم ۵/۵ تن تولید، در سال را شاهد خواهد بود. این طرح در تابستان سال جاری کلید خواهد خورد و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری برسد.

وی تصریح کرد: با افتتاح این مجتمع، مجموعاً برای ۱۲۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال و ۱۴/۰۴ میلیون دلار ارز آوری به همراه خواهد داشت.

طول کانال آب‌رسانی و محل آبگیری این طرح، عنوان بعدی صحبت‌های مدیرکل تعاون بود که آن را این‌گونه بیان کرد: در این طرح طول کانال آب‌رسانی ۹۲۰۰ متر و طول زهکش‌های MD یک و دو، ۸ هزار و ۴۰۰ متر در نظر گرفته شده است و همچنین محل آبگیری نیز، از محل ورود رودخانه زهره به دریا و توسط مد دریا صورت خواهد گرفت و تخلیه پساب های آن، از حوضچه ماندسبتیک خواهد بود.

وی در پایان اعتبار موردنیاز برای تأسیسات زیربنایی و احداث مزارع این مجتمع را به ترتیب ۱۳۸ و ۹۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است.

 

 

 

مدیرکل کار و رفاه خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر