کد خبر: 953763 A

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خوزستان، ضمن معرفی این استان در پیشرو بودن در ایجاد انجمن‌های مردم‌نهاد، گفت: در برهه‌های مختلف هرزمان که انجمن‌ها مداخله بیشتری داشتند، اداره‌کل استان نیز فعال‌تر و پویاتر ظاهر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، سیدحکمت‌اله موسوی در نشست هم‌اندیشی با مدیران تشکل‌های مردم‌نهاد میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، اظهار کرد: میراث فرهنگی و صنایع‌دستی برای مردم بسیار مهم و حائز اهمیت هست و عامه مردم به آن علاقه‌مند هستند اما زمانی می‌توانیم به ‌عنوان بدنه دولت موفق ظاهر شویم که افراد دارای فن، فهم، علم و تجربه را جذب مجموعه‌های کُنشگر و اجتماعی محور کنیم چراکه تنها با این امر تأثیرات مطلوب در راه رسیدن به راندمان بهتر پدیدار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، گفت: انجمن‌های مردم‌نهاد با همراهی خود، به دستگاه‌های دولتی کمک می‌کنند تا آن ساختار معیوبی که ارتباط بین دولت و مردم را سخت و دشوار کرده است به بهترین شکل برطرف شود و شکل پویایی به خود بگیرد.

او در ادامه از استان خوزستان به ‌عنوان یک استان پیشرو در ایجاد انجمن‌های مردم‌نهاد یادکرد و افزود: در برهه‌های مختلف تاریخ نشان داده است، هر زمان که انجمن‌ها فعالیت قوی‌تر و مداخله بیشتری داشتند، باعث شده است که در حفظ آثار موفق‌تر عمل کنیم و دستگاه‌های اجرایی فعال‌ و پویاتری داشته باشیم و توفیقات اداره کل بیشتر بوده است.

موسوی تصریح کرد: انتقادات و نقطه نظرات این انجمن‌ها ضمن احساس مسئولیتی مضاعف سبب می‌شود که به‌ عنوان یک مسئول توجه و دقت نظر بیشتری داشته باشیم و محوطه‌ها و بناهای تاریخی را بیشتر رصد و پایش کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، با تأکید بر تقویت و تداوم ارتباط با فعالان این حوزه در جهت توسعه فعالیت‌های این اداره‌کل در مباحث تخصصی اضافه کرد: این اداره با نگاهی فرابخشی و غیرسیاسی برنامه‌های متعددی در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دارد و تشکل‌های تخصصی، بازوهای توانمند اداره‌کل در توسعه گردشگری و سفیران سازمان در استان هستند.

بخش دیگر از صحبت‌های موسوی به دعوت از فعالان و انجمن‌های متخصص در این حوزه خلاصه شد و خاطرنشان کرد: این اداره از کمک و هم‌فکری همه فعالان این حوزه استقبال می‌کند، چراکه تشکل‌ها و انجمن‌ها به عنوان یک مجموعه نظارتی دلسوز و مسئولیت‌پذیر می‌توانند آمال و آرزوهایی که در این حوزه وجود دارد را به تحقق نزدیک کنند.

او توضیح داد: در مقطع کنونی که ساختار اداری و معیشت جامعه معیوب است و مردم گرفتاری‌های اساسی دارند، کارمندان ادارات ممکن است چندین ماه حقوق خود را دریافت نکنند و به تبع آن انگیزه کاری خود را از دست بدهند اما در انجمن‌ها و کُنشگران اجتماعی این اتفاق هیچ‌وقت رخ نمی‌دهد و چه‌بسا در این برهه‌ها بیشتر احساس مسئولیت می‌کنند و با تلاش بیشتر سعی دارند خلأ ناشی از کم‌کاری یا کم انگیزگی سیستم‌های ما را جبران کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، با اشاره به عِرق و علاقه انجمن‌ها معتقد است که فعالان اجتماعی میراث فرهنگی هیچ‌گاه برای درآمد یا منافع مالی وارد این حوزه نشدند و تنها دلیل ورود آن‌ها به این حوزه عشق و علاقه و عِرق به حفظ آثار و توسعه و ترویج صنایع‌دستی بوده است و همواره در توسعه پایدار گردشگری نقش مهمی را ایفا کرده‌اند.

موسوی یادآور شد: کنشگران اجتماعی در سیل سال گذشته حمایت‌های خوبی از جوامع متعدد و ساختارهای مختلف ازجمله آثار تاریخی داشتند؛ این درحالی است که در موضوع ویروس کرونا، همین فعالان در مباحث مختلف ورود کردند و نیاز بود که این ساختارها را تقویت کنیم به همین جهت این آمادگی را داریم که در حد و اندازه توان خود و در چارچوب ساختار اداری، به کنشگران اجتماعی کمک کنیم تا توانمندتر شوند و متقابلاً در راستای پویاتر شدن حوزه میراث فرهنگی از آن‌ها کمک بگیریم.

در پایان این نشست، ضمن ایجاد فضای گفت‌وشنود و بیان تجارب، دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها و بررسی مشکلات طرفین، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با ابراز امیدواری از تقویت این ساختار و رفع موانع و کاستی‌ها، گفت: مجموعه کاری ما، پذیرای همه انجمن‌ها به‌منظور ارتباط متقابل برای پیشرفت و توسعه در این حوزه سه‌گانه هستیم.

مدیرکل میراث خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر