کد خبر: 948906 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد؛

هر ساله با شروع فصل گرما موارد عقرب گزیدگی در اندیکای خوزستان، افزایش پیدا می کند و نبود بیمارستان در این شهرستان خطراتی را برای افراد به دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اندیکا، امروز، دوشنبه- ۱۳ مردادماه - در گفت وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: نبود بیمارستان و پزشک متخصص و همچنین گزیدگی از سوی حشرات، به یک نگرانی و دغدغه بزرگ تبدیل شده است، متاسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون یک نفر بر اثر عقرب گزیدگی جان خود را از دست داده است.

کاظمی گفت: چند روز پیش یک مادر ۲۷ ساله بر اثر عقرب گزیدگی به مرکز بهداشت اندیکا مراجعه کرد که اقدامات اولیه شامل پادزهر، آمپول ضد حساسیت و مُسَکن به او تزریق شد و با وجود توصیه‌های انجام شده برای انتقال وی به شهرستان مسجدسلیمان، قصور و کوتاهی خانواده باعث شد که روز بعد، بیمار با حال وخیم تر به مسجدسلیمان و سپس به اهواز منتقل شود، اما متاسفانه زمان زیادی از دست رفته بود و بیمار جان خود را از دست داد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اندیکا، عنوان کرد: شهرستان اندیکا، کمبودی در خصوص پادزهر ندارد اما کمبود امکانات و از همه مهم تر نداشتن بیمارستان مشکلات زیادی را برای این شهرستان به وجود آورده است.

او می گوید: در مواردی که تزریق پادزهر برای گزیدگی حساسیت نشان دهد فرد عقرب گزیده باید به بیمارستان منتقل شود و یا در صورت وارد شدن شوک فرد عقرب گزیده، باید پزشک متخصص و امکانات لازم برای بستری شدن محیا باشد اما متاسفانه این امکانات در اندیکا وجود ندارد.

کاظمی به درمانگاه های بهداشت در شهرستان اندیکا اشاره کرد و گفت: در مجموع 7 درمانگاه در شهرستان اندیکا وجود دارد که سه مرکز به صورت شبانه روزی، یک مرکز به صورت تایم اداری و سه مرکز دیگر هم نیز پزشک عمومی و پزشک ماما، به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات هستند.

او افزود: تعداد آمبولانس ها و نیروها در اندیکا کم است و در صورت نیاز از هلال احمر و شهرستان های مجاور درخواست نیرو می شود.

به گفته عده‌ای از اهالی این شهرستان به غیر از عقرب گزیدگی خطر آسیب از جانب یک نوع حشره به نام "دراکولا" نیز در اندیکا وجود دارد و یک ماده سمی تولید می‌کند که باعث ایجاد زخم های عمیقی بر روی پوست می‌شود، اما به دلیل نداشتن امکانات و پزشک متخصص مجبور هستیم که برای درمان بعضی از بیماری ها چندین بار به شهرستان های مجاور مراجعه کنیم و مسافت زیادی را طی کنیم، که بعضاً رفت و آمد و جابه‌جایی ها برای بیمار عوارض جدیدی به وجود می‌آورد.

او گفت: نبود بیمارستان در مواقع ضروری جان بیمار را به خطر می‌اندازد و حتی ممکن است منجر به فوت شود و رفت و آمد در مسیر هم خطرات و مشکلات مربوط به خودش را دارد. احداث بیمارستان و حضور پزشک متخصص در شهرستان یک نیاز حیاتی و به‌حق است.

 سالانه بیش از ۲۰ هزار عقرب گزیدگی در استان خوزستان اتفاق می‌افتد که سهم شهرستان اندیکا ۲ هزار و ۳۰۰ نفر است.

 

 

انتهای پیام/

خبرنگار: سروش یوسفی

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اندیکا حشره دراکولا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر