کد خبر: 936081 A

ایلنا گزارش می دهد:

بی‌توجهی به سازمان آتش‌نشانی هر شهر را با ریسک بالایی از حوادث مواجه می‌کند؛ آتش‌نشانی مسجدسلیمان سال‌های اخیر مورد بی‌توجهی اعضای شورای شهر و شهرداری قرار گرفته و مشکلات زیادی را برای این سازمان به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، سازمان آتش‌نشانی که با عنوان دقیق «سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری» در هر شهر فعالیت دارد، سازمانی حساس و استراتژیک از لحاظ پیشگیری و مقابله با حوادث شهری است.

بی‌توجهی به ایمنی ابنیه و سازه‌ها و همچنین نبود نگاهی مثبت نسبت به تجهیز دستگاه‌ها و ماشین‌آلات آتش‌نشانی، هر شهر را با ریسک بالای حوادث و همچنین عدم توانایی در مدیریت حادثه، روبه‌رو می‌کند.

 آتش‌نشانی مسجدسلیمان یکی از اولین آتش‌نشانی‌های تأسیس‌شده در کشور بوده که از قدمتی طولانی برخوردار است، اما طی سال‌های اخیر، علی‌رغم این‌که این شهر، مشهور به شهر نفت و گاز بوده، از اختصاص اعتبارات زیرساختی محروم مانده است.

یک‌شنبه هشتم تیرماه، کلیپی از آتش‌سوزی یک مغازه پارچه‌فروشی در مسجدسلیمان منتشر شد که در آن، پمپ‌ ماشین آتش‌نشانی کار نمی‌کرد و نیروها با سطل و دبه آب پر می‌کردند و برای خاموشی آتش به داخل مغازه می‌برند.

 

 تنها ۲ ماشین مخصوص عملیات داریم

 

جبار کریمی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مسجدسلیمان دراین‌باره، می‌گوید: تنها ۳ ایستگاه فعال آتش‌نشانی در مسجدسلیمان وجود دارد و یک ایستگاه نیز در حال احداث بود که سقف آن در زمستان تخریب و به حال خود رها شده است.

وی می‌افزاید: پنجم‌ تیرماه، دیفرانسیل دستگاه ایسوزو اطفاء حریق ایستگاه بهداری خُرد می‌شود و حدود یک هفته می‌خوابد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مسجدسلیمان، تشریح می‌کند: وقتی نیروها به محل حادثه اعزام شدند مردم مقداری از آتش را خاموش کرده بودند. آتش‌نشانان به‌محض شروع عملیات متوجه آسیب‌دیدگی در پمپ ماشین آتش‌نشانی شدند که آن‌ها را مجبور به خاموش کردن آتش با دبه‌های ۲۰ لیتری و سطل کرد.

او با بیان اینکه ایستگاه شماره یک (نَفتَک) تعطیل بود و تنها استفاده اداری از آن می‌شد، اظهار می‌کند: ما شهر را به ۲ بخش تقسیم‌ کردیم و دستگاه آتش‌نشانی نَفتَک را به ایستگاه دره اشگفت انتقال دادیم که اگر در بی‌بی یان اتفاقی افتاد و بخواهند این مسیر را بروند حداقل ۲۰ دقیقه زمان ببرد.

کریمی بیان می‌کند: دستگاهی که دیفرانسیل آن خراب بود و ماشینی که شب عملیات در‌ پارچه‌فروشی پمپ آن دچار آسیب شد تعمیر و در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌شود.

وی در ادامه یادآور می‌شود: یک دستگاه آتش‌نشانی رنو که مبلغ آن بالای یک‌ میلیارد و نیم است دچار مشکلاتی بود و حدود سه سال پیش با پیمانکاری در امیدیه برای تعمیر آن قرارداد بسته شد ولی هنوز برای آن‌ کاری انجام نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مسجدسلیمان با اشاره به اینکه از آن موقع سه شهردار عوض شدند، می‌گوید: بعد از گذشت سه سال هزینه تعمیر آن که ۱۸۰ میلیون تومان بود پرداخت نشده و متأسفانه طی نامه‌هایی که به شورای شهر و شهرداری زده شد هیچ‌کدام‌ نسبت به این موضوع اهمیتی نشان ندادند.

او تصریح می‌کند: یک دستگاه آتش‌نشانی ایسوزو نیز در اصفهان خریداری شد که حدود سه سال بلاتکلیف مانده و متولیان‌ امر هیچ اقدامی برای هزینه و انتقال آن به مسجدسلیمان انجام ندادند.

کریمی با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی مسجدسلیمان تنها یک دستگاه ایسوزو، یک دستگاه بادسان که مربوط به گذشته است و همچنین یک نیسان پیشرو دارد، اضافه می‌کند: به دلیل کمبود ماشین آتش‌نشانی از نیسان پیشرو به‌عنوان ماشین عملیاتی استفاده می‌کنیم.

او با اشاره به مطلب فوق تصریح می‌کند: مسجدسلیمان تنها همین سه ماشین آتش‌نشانی را دارد که اگر شرکت نفت به‌عنوان پشتیبان در عملیات حضور نداشت فاجعه‌های بزرگی رخ می‌داد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مسجدسلیمان می‌گوید: حتی همین ماشین‌ها برای خاموش کردن آتش مناسب نیستند و با توجه به اینکه مسجدسلیمان یکی از طویل‌ترین شهرهای ایران است این نیاز را می‌طلبد که دستگاه‌های بیشتری در اختیار ما قرار دهند.

او می‌افزاید: اگر دو ماشینی که گفته شد، تعمیر و به سازمان اضافه شوند تا حدودی مشکلات ما حل خواهد شد.

 

 تعداد ایستگاه‌ها کم و پرسنل کارآزموده نیستند

 

کریمی در ادامه با اشاره به طویل بودن شهر مسجدسلیمان و تنها سه ایستگاه فعال در این شهر، ادامه می‌دهد: قرار شد ایستگاهی در بی‌بی یان نزدیکی دانشگاه پیام نور احداث شود که در فصل زمستان سقف آن یکجا ریخت و به حال خود رها شد.

او می‌گوید: فاصله ایستگاه‌ها با بعضی مناطق به بیش از ۲۰ کیلومتر می‌رسد که نیازمند احداث ایستگاه برای کاهش این فاصله‌ها است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مسجدسلیمان، عنوان می‌کند: نیروهای آتش‌نشانی کلیدی نیستند و هرکسی را بخواهند از شهرداری تعدیل کنند به آتش‌نشانی می‌فرستند که اکثراً دارای سن بالا، سواد پایین و دانش پایینی در امور هستند و آموزش آن‌ها نیز توفیق چندانی ندارد.

وی اذعان می‌کند: سازمان آتش‌نشانی مسجدسلیمان چیزی بنام نردبان ندارد و اگر اتفاقی در طبقات بالایی بیفتد نردبان و بالابری برای عملیات وجود ندارد.

کریمی خاطرنشان می‌کند: چند روز قبل، ۲ کودک در بالکن گرفتار شدند که همکاران ما با از خودگذشتی و با عبور از میان آتش جان کودکان را نجات دادند.

او در پایان بار دیگر تصریح می‌کند: آتش‌نشانان مسجدسلیمان لباس آتش‌نشانی مناسب و نسوز ندارند. درصورتی‌که آتش‌نشانی شرکت نفت برای پرسنل خود این امکانات را مهیا کرده است.

 

 فوج فوج ناامیدی در شهرداری و شورای شهر مسجدسلیمان

 

برخی شهروندان می‌گویند: مسجدسلیمان با عنوان شهر اولین‌ها در ایران و خاستگاه نفت خاورمیانه یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌های گاز ایران، قطب اول برق‌آبی کشور و خیلی از منابع دیگر بوده که آن را تبدیل به منطقه‌ای استراتژیک و پر سود برای ایران کرده است.

بی‌اهمیتی اعضای شورای شهر و شهرداری مسجدسلیمان به سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی یعنی بی‌اهمیت بودن نسبت به جان و مال مردم و همچنین اقدامات پیشگیرانه در حوادث است.

زیر شهر، نفت و گاز زیادی وجود دارد که در صورت آتش گرفتن منطقه‌ای، امکان وقوع فاجعه انسانی وجود دارد. مسئولینی که قدرت پاسخگویی در خصوص مشکلات مردم را ندارند چرا چنین مسئولیت‌هایی را قبول می‌کنند؟

طبق گفته چند شهروند مسجدسلیمانی این روزها نارضایتی مردم از شهرداری و شورای شهر اوج گرفته است، اعضای شورای شهر که با رأی مردم به این جایگاه رسیده‌اند، ولی احساس مسئولیتی در قبال آراء مردم از آن‌ها دیده نمی‌شود.

قطع امید مردم‌ مسجدسلیمان از مسئولین اتفاق جدیدی نیست، شهری که فاکتورهای پیشرفت و ترقی آن در حال کاهش است و در مواردی مردم خود تلاش می‌کنند که این فاکتورها را ثابت نگه دارند.

مشکلات مسجدسلیمان روزبه‌روز در حال افزایش می‌باشد، شهر کوچکی که پاسخگوی نیازهای زیادی از کشور است، شهری که به حال خود رها شده و نگاه ملی را برای رفع مشکلاتش می‌طلبد.

لازم به ذکر است؛ حمزه نجف پور، روح اله جلیلی و وحید زمانی از اعضای شورای شهر مسجدسلیمان و محمد پاکدل فرماندار این شهرستان تماس‌های مکرر خبرنگار ایلنا را پاسخ ندادند و همچنین تلاش خبرنگار ما برای گفتگو با نوید شعبانی شهردار مسجدسلیمان بی‌نتیجه ماند و تلفن همراه آن طی ۲ روز گذشته از دسترس خارج بود.

 

گزارش: سروش یوسفی

 

مشکلات آتش نشانی مسجدسلیمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر