کد خبر: 935592 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد:

دبیر انجمن دوست داران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان، گفت: ظهر امروز مراتع و درختان منطقه بَنِسون (بَنِستان) دهدز دچار آتش‌سوزی شد که با حضور به‌موقع نیروهای محلی و دولتی از گسترش آن جلوگیری شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، هژیر کیانی امروز شنبه ۱۴ تیرماه با اعلام آتش‌سوزی در منطقه بَنِسون(بنستان) دهدز، به ایلنا گفت: یکی از فشرده‌ترین پوشش‌های گیاهی زاگرس در منطقه دهدز و حوالی روستای سررگ خواجه است که امروز ساعت ۱۳ دچار آتش‌سوزی شد.

وی افزود: بلافاصله نیروهای منابع طبیعی، آتش‌نشانی و مردمی روستای سررگ خواجه، وارد عمل شدند و در کوتاه‌ترین زمان آتش را کنترل کردند.

دبیر انجمن دوست داران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان، ادامه داد: اگر آتش‌سوزی به‌موقع کنترل نمی‌شد حداقل سه الی چهار هزار هکتار از جنگل‌های این منطقه را از دست می‌دادیم.

وی با بیان اینکه اداره آبفا روستایی دهدز نیز تانکر ۱۰ هزار لیتری آب در محل مستقر کرد، گفت: نیروها با این منبع آب می‌توانند نسبت به خنک‌سازی مناطق آتش‌گرفته اقدام کنند.

کیانی اضافه کرد: به همراه نیروهای حاضر، شب در محل اطراق می‌کنیم و با توجه به شیب بالایی که در منطقه وجود دارد ممکن است تکه‌های زغال در تنه درختان بعد از افتادن تا چند صد متر  آتش را توسعه بدهند.

وی عنوان کرد: هرازگاهی به دلیل شدت باد و افتادن تنه‌های درخت، آتش دوباره شعله‌ور می‌شود، ولی نیروها بلافاصله وارد عمل شده و از گسترش آن جلوگیری می‌کنند.

دبیر انجمن دوست داران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان، بیان داشت: دستگاه دمنده‌ای در اختیار داریم که آتش و زغال‌ها را به محلی که قبلاً سوخته برمی‌گرداند و اجازه پیشروی به آتش نمی‌دهد؛ امیدواریم برای هر روستا یک دستگاه دمنده که قیمت بالایی هم ندارد خریداری شود.

وی افزود: اداره منابع طبیعی در چند آتش‌سوزی اخیر به‌موقع و خوب حاضر شد و توانستند از فاجعه‌ای مانند خائیز جلوگیری کنند.

کیانی در پایان به تجهیز جوامع و ساماندهی تیم‌های مهار آتش تأکید کرد و گفت: نیروها همچنان در حال آماده‌باش برای جلوگیری از توسعه آتش هستند.

 

خبرنگار: سروش یوسفی

هژیر کیانی آتش سوزی مراتع بنسون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر