کد خبر: 935404 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

بحث پسماندهای بیمارستانی و زباله‌های شهر ایذه سال‌هاست بحث نخست رسانه‌های مختلف شده ولی تاکنون هیچ تدبیری برای رفع این معضل اندیشیده نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ایذه، مردم در اعتراض به تلنبار شدن زباله‌های بیمارستانی، می‌گویند: هر کدام از ارگان‌های متولی توپ را به زمین دیگری پاس می‌دهند؛ هیچ‌کس به دنبال ارائه‌ یک ‌راهکار درست نیست.

مشاهدات میدانی خبرنگار ایلنا از ایذه، حکایت از این دارد که تغییر مکان دفن پسماندهای شهری ایذه از منطقه‌ راسفند به گودال‌های کوره‌های آجرپزی قدیم (کنار قبرستان روضه الزهرا)، نه‌تنها تغییری در اصل موضوع ایجاد نکرده، بلکه با آمدن کرونا وضع بدتر هم شده است.

پسماند بیمارستانی ایذه

بیمارستان شهدای ایذه اگر با  همین وضع پیش برود، زیر تلی از زباله‌ها مدفون می‌شود. زباله‌هایی که محلی امن برای انتشار هر نوع بیماری هستند. مردم به‌عناوین‌مختلف اعتراضات مدنی خود را به گوش رسانه‌ها می‌رسانند ولی نه زباله‌ها از سر جایشان  تکان می‌خورند، نه مدیران شهری از پشت میزشان.

شورای شهر و شهرداری ایذه بدون راهکار با همین فرمان می‌خواهند تا پایان عمر شورا پیش بروند. شبکه‌ی بهداشت در این مورد از دسترس خارج است. این وسط می‌ماند فرماندار شهرستان.

حسین لامی زاده فرماندار ایذه در همین رابطه طی تماس تلفنی با خبرنگار ایلنا در شهرستان ایذه، عنوان کرد: بیماری کرونا شرایط پیچیده‌ای را برای ما به وجود آورده، طی مدتی که سکان فرمانداری ایذه به من سپرده شده، قول دفن صحیح زباله‌های بیمارستانی طی جلسه‌ای که با این مجموعه داشتیم داده شد، دو ماه از آن زمان گذشت و هنوز خبری نیست.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به عدم وجود دستگاه زباله‌سوز در این مجموعه، ما از طریق اعتبارات و با کمک استاندار خوزستان و سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز یک دستگاه زباله‌سوز برای بیمارستان شهدای ایذه تهیه و درحال راه‌اندازی نهایی آن هستیم.

لامی زاده، گفت: طی دو ماه گذشته مجموعه شبکه‌ی بهداشت، مکانی برای دفن زباله‌های خود در نظر گرفته و ما شخصاً از این محل دیدن کردیم، قرار شد به‌سرعت دست به کار شوند. متأسفانه در افکار عمومی خبرهای خوبی از عدم مدیریت پسماندها به گوش نمی‌رسد. محلی که در حال حاضر مورد بحث هست و گفته می‌شود زباله‌ها به شکل انبوه در آنجا رها شده‌اند را ندیده‌ام ولی تماس‌هایی دراین‌باره با من گرفته‌شده و شخصاً به این موضوع ورود خواهم کرد.

فرماندار شهرستان ایذه، ادامه داد: متأسفانه این مسئله مستقیماً به کم‌کاری شبکه‌ی بهداشت و شهرداری ایذه مربوط می‌شود. باید گفت مدیران شهرستان شرح وظایف خود را آن‌گونه که باید بلد نیستند و با توجه به حُسن اخلاق مردم این شهر، دیده می‌شود که در قبال مردم، مدیران کم‌کاری می‌کنند. تمام توان ما در جهت اجرای درست قانون است و با هیچ‌کس تعارفی نداریم هرچند متأسفانه دیده می‌شود از طرف برخی از مدیران نسبت به عدم اجرای صحیح قوانین مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد.

لامی زاده عنوان کرد: به دلیل بافت طایفه‌ای ایذه، ما تمام تلاشمان در دوران کرونا روی این مسئله بود که تا جایی که در توانمان هست از برگزاری مراسمات جلوگیری و آن‌ها را مدیریت کنیم.

فرماندار ایذه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه برخی از  مدیران شهر ایذه که خود پای ثابت مراسمات عزا در این شهر هستند را چگونه می‌شود برای مردم توجیه کرد؟، گفت: حضور مدیران شهری در مراسمات عزا باعث شده است که مردم آن‌گونه که باید کرونا را جدی نگیرند. باور عمومی با دیدن این افراد دراینگونه مراسمات تغییر کرده و نتیجه‌ی اولیه‌ی آن، تغییر جایگاه ایذه از یک شهر سفید به سمت وضعیت قرمز بوده است. مردم وقتی مدیران شهری را در این‌گونه مراسمات می‌بینند دچار دوگانگی برداشت می‌شوند و فکر می‌کنند اصلاً همه‌ی این توصیه‌ها جدی نبوده و اگر کرونایی در کار بود، اول ازهمه مدیران شهری باید برای مقابله با آن اقدام می‌کردند.

لامی زاده بیان داشت: انتظار این است که مدیران این شهر متوجه باشند در شهری دارند خدمت می‌کنند که عنوان پایتخت فرهنگی ایل بختیاری را دارد و هرگونه عملکرد درست و غلطی از جانب آن‌ها می‌تواند بازتاب منفی گسترده‌ای در رسانه‌های عمومی داشته باشد. در پایتخت فرهنگی ایل بختیاری، پسندیده نیست آن‌قدر بحث زباله‌ها و مدیریت پسماندهای بیمارستانی خبرساز شود تا جایی که باعث افزایش  نگرانی‌ها گردد.

در این موضوع  نه‌تنها شهرداری و شبکه‌ی بهداشت، بلکه محیط‌زیست هم مقصر است و باید پاسخگوی افکار عمومی باشند.

فرماندار ایذه در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایلنا که فکر نمی‌کنید برخی از مدیران این شهر بیش‌ازاندازه در یک پست مانده‌اند و عدم‌تغییر در برخی ارگان‌ها باعث کند شدن روند فعالیت‌های شهری شده است؟، گفت: نیاز به تغییرات، بسیار احساس می‌شود و امید است مدیران این شهر از روزمرگی خارج شوند و تمام توان خود را در جهت ایجاد تغییرات اساسی به کار گیرند. بادست خالی و به‌تنهایی نمی‌شود در شهرستان تغییر ایجاد کرد و نیاز است که تمامی ارگان‌ها به‌عنوان بال‌های اجرایی فرمانداری به وظایف خود درست عمل کنند تا کار برای ما پیچیده نشود. گلایه‌های مردم نسبت به عدم دفن صحیح و رهاسازی زباله‌ها  کاملاً صحیح و بر حق هست و هیچ کم‌کاری پذیرفته نیست. حالا چه این کم‌کاری از جانب ما باشد یا هر مدیر دیگری...

 

گفتگو و گزارش: بهنام رضایی

 

زباله های ایذه پسماند بیمارستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر