کد خبر: 932780 A

سرپرست میراث فرهنگی خوزستان:

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، گفت: مضیف میسان در دشت آزادگان که دچار آتش‌سوزی شد دارای پروانه بهره‌برداری از اداره کل نبود.

به گزارش ایلنا از خوزستان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، غلام شجاعی در واکنش به آتش‌سوزی مضیف میسان واقع در روستای دحیماوی شهرستان دشت آزادگان، اظهار کرد: بر اساس گزارش رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دشت آزادگان و هویزه، موضوع آتش‌سوزی مضیف میسان، از سوی دادستانی شهرستان در حال پیگیری است.

او با اشاره به عدم داشتن مجوز از سوی این مضیف، افزود: هرچند مضیف پیش‌گفته، پروانه و مجوزی از جانب اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ندارد اما تلاش ما در راستای حمایت از مالک مضیف است.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، تأکید کرد: بر همین اساس تلاش می‌کنیم تا پس از برآورد خسارات، مالک مضیف را به سامانه کارا معرفی کنیم تا در صورت دارا بودن شرایط بتواند تسهیلات گردشگری دریافت کند.

گفتنی است مُضیف، کلمه‌ای عربی است به معنای مهمان‌سرا و محل میهمانی؛ مضیف‌های اقوام عرب حاشیه هور که با نی‌های نیزار ساخته می‌شوند، فضاهایی مستقل از خانه‌ها هستند که برای برگزاری میهمانی‌ها و جلسات مهم بین اقوام ساخته می‌شوند. فناوری ساخت مُضیف و آداب قهوه‌خوری در مضیف پیش‌ازاین به‌عنوان ارزش ناملموس در فهرست میراث ملی ایران ثبت‌شده است.

 

میراث فرهنگی دشت آزادگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر