کد خبر: 930731 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

شهر ایذه ازجمله شهرهایی است که رفت‌وآمد احشام و چارپایان در آن آزاد بوده و این مسئله باعث شده تا این شهر تاریخی، چهره‌ای نازیبا از خود ارائه نماید. این را خیابان‌های مملو از حیوانات جورواجور و بلوارهای پر از گاومیش و الاغ و سگ و گاو می‌گویند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ایذه، متأسفانه طی دو سال گذشته رشد عبورومرور حیوانات در خیابان‌های اصلی شهر بیشتر از همیشه به چشم می‌خورد و هیچ‌گونه نظارت و کنترلی از جانب شهرداری روی این آمدوشدها صورت نمی‌گیرد.

تصاویر پرسه زنی‌های سگ‌های ولگرد و تغذیه‌ی حیواناتی مانند گاو، گاومیش و الاغ روی انباشت زباله‌های خیابانی باعث دلخوری و رنجش افکار عمومی گردیده، ولی متأسفانه تاکنون از جانب شورای شهر و شهرداری ایذه هیچ‌گونه پاسخی دراین‌باره به مردم داده نشده است.

ازآنجاکه شهر ایذه ازجمله شهرهای توریست پذیر استان می‌باشد، حفظ چهره‌ی موجه ای از این شهر باید همیشه در دستور کار شهرداری و ارگان‌های همسو باشد.

شوربختانه عملکرد ضعیف شورای شهر وقت ایذه به همین‌جا ختم نمی‌شود و طی سال گذشته بحث دپو کردن زباله‌های شهر آن‌قدر کش‌دار شد که رسانه‌های خارجی هم به این موضوع، آن‌هم در شهر کوچکی مثل ایذه واکنش نشان دادند.

ازآنجایی‌که شهر ایذه ازجمله شهرهای توسعه‌نیافته در استان خوزستان است و از داشتن امکاناتی مثل پارک، فضاهای تفریحی و امکانات رفاهی تاکنون محروم بوده، انتظار می‌رود شهرداری و شورای این شهر برای رفع مشکلات کوچکی مثل آسفالت و فضای سبز و ترمیم چهره‌ی فرهنگی شهر اقداماتی صورت دهند.

اقداماتی که بتواند از یک شهر محروم، یک چهره‌ی تمیز و سالم به همگان نشان دهد. شهری بدون پشتوانه مالی که تنها شانس خروجش از وضع کنونی تلاش برای ثبت منظر تاریخی -طبیعی آن در فهرست جهانی یونسکو است. موضوعی که از جانب فعالین مدنی و اجتماعی و فرهنگی شهر ایذه سال‌هاست به‌سختی دنبال می‌شود ولی به‌واسطه‌ی عدم همراهی عمومی تاکنون نتیجه‌بخش نبوده و این شهر را از یک فرصت تاریخی عقب انداخته.

امید است سازمان‌هایی مثل شهرداری که باید  سهم کلانی در اجرای فعالیت‌های فرهنگی داشته باشند، پیش از آنکه این نقش مهم خود را نادیده بگیرند متوجه این موضوع باشند که شهر تنها یک  فرایند فیزیکی نیست و عدم توجه به روح شهر می‌تواند باعث دل‌زدگی عمومی از هرگونه فرایندی گردد.

متأسفانه عدم پاسخگویی از جانب شهرداری و شورای شهر ایذه به مردم و خصوصاً فعالین فرهنگی، این باور را طی یکی و دو سال گذشته در همگان دوچندان کرده است که  نیاز به یک یا چند تغییر اساسی در سیستم شهرداری این شهر به‌شدت به چشم می‌خورد.

باشد که هر نقد و نوشته‌ای را با بی‌مهری به سنجش نکشانیم و این حقیقت را نادیده نگیریم که یک شهر با ایده‌های موافق و مخالف و شنیدن تمام صداها ولو گوش‌خراش می‌تواند به مسیر توسعه برگردد.

خبرنگار افتخاری ایلنا: بهنام رضایی

2

 

ایذه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر