کد خبر: 930678 A

معاون میراث فرهنگی خوزستان:

معاون میراث فرهنگی با اعلام خبر تخریب کامل گنبد امامزاده‌حمزه ماهشهر، گفت: از اوقاف که بدون هماهنگی با میراث فرهنگی درصدد تخریب این بنای تاریخی برآمده است، شکایت کردیم.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، احمدرضا حسینی‎بروجنی امروز دوشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۹ در این‌باره اظهار کرد: اداره اوقاف و امور خیریه ماهشهر بدون هماهنگی این بنای تاریخی را تخریب کرده است.

او ادامه داد: آن‌ها با لودر و بولدوزر در محل حضور یافتند و در تعطیلات این بنا را خراب کردند؛ درحالی که پرونده ثبتی این اثر تاریخی از سوی اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان در سال ۹۶ تهیه شد و در نهایت، سال گذشته در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

معاون میراث فرهنگی خوزستان با بیان این‌که اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان درصدد توسعه این امامزاده بود، افزود: توسعه چنین آثار ثبتی‌ای نیازمند ارائه طرح‌ها و نقشه‌ها به شورای فنی استان و کمیته فنی وزارتخانه است تا مصوب شود؛ این درحالی است که هیچ‌یک از این مراحل توسط اوقاف طی نشده و هیچ‌گونه مجوزی نیز از سوی وزارت میراث فرهنگی برای این موضوع صادر نشده است.

او گفت: اداره اوقاف روز سه‌شنبه هفته گذشته بدون هیچ هماهنگی‌ای با میراث فرهنگی استان و با نظر هیأت امناء این بنا را تخریب کرد که ما نیز شکایت کردیم و آن‌ها مؤظف هستند عین به عین آن را بسازند.

گفتنی است، حرم مطهر امام‎زاده حمزه (ع) در حد فاصل ۲۵ کیلومتری جاده بندر ماهشهر به هندیجان واقع شده است. ساختمان این بنا که از جمله آثار ثبت‎شده شهرستان ماهشهر در فهرست آثار ملی بود، پس از تخریب بنای اولیه، در دوره قاجار بار دیگر بنا شده است.

براساس شجره‎نامه موجود، امام‌زاده حمزه (ع) با هشت واسطه به امام موسی کاظم (ع) می‎رسد. در شرح احوال ایشان آمده است که در نیمه دوم قرن سوم هجری در زمان امام حسن عسکری (ع) از مسیر بازرگانی دریایی آن روزگار (رودخانه زهره) به سمت خاک ایران به صورت گروهی چندنفره برای تبلیغ دین خدا و حقانیت اهل بیت (ع) حرکت کردند و زمانی که به ایران رسیدند، توسط حاکمان عباسی مورد تعقیب قرار گرفته و در محلی به نام غزاله (مکان کنونی) دستگیر و به شهادت رسیدند.

 

میراث فرهنگی خوزستان اوقاف ماهشهر امامزاده حمزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر