کد خبر: 923234 A

توسط رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول تشریح شد؛

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: شهرداری دزفول برای اجرای پروژه‌ احداث پل طبیعت این شهرستان نیاز به مجوز و هماهنگی با اداره میراث فرهنگی دارد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، حجت‌الله آریایی‌نیا در مورد خبر منتشرشده در برخی از رسانه‌ها مبنی بر کلنگ‌زنی پروژه‌ای تحت عنوان پل طبیعت در شهرستان دزفول، اظهار داشت: پس از بررسی به‌عمل‌آمده مشخص شد که موقعیت مکانی طرح در مجاورت سازه‌های آبی دستکند شامل دردهانه‌ها، کانال‌های آب‌بر و کَت‌ها واقع شده است.

وی افزود: پیش از این و هم‌زمان با عملیات اجرایی پارک ساحلی رعنا، محدوده سازه‌های آبی به شهرداری اعلام و بر لزوم حفاظت و صیانت از این آثار تأکید شده است؛ همچنین منطقه مسکونی کوی حافظ روی میل‌چاه‌ها واقع شده و مسیرهای کاریز را به کلی نابود کرده و سیمای رودخانه دز را به‌عنوان مهم‌ترین اثر طبیعی مخدوش و نازیبا کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول عنوان کرد: این منطقه در صورت ارائه طرحی فرهنگی، تاریخی و گردشگری این قابلیت را دارا بود که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر باشد که اکنون با ساخت بناهای بلندمرتبه با سیمایی ناموزون موجب آلودگی بصری و از بین رفتن چشم‌انداز بکر و زیبای کَت‌ها و صخره‌های طبیعی شده است.

وی تصریح کرد: سال‌ها است این محدوده با انجام اقدامات پراکنده و غیراصولی دستخوش تغییرات غیرقابل جبران شده است؛ مسیرشکافی بین کت‌ها به‌منظور تأمین دسترسی کوی حافظ به ساحل رودخانه، ریختن نخاله‌های خانگی و ساختمانی، مسدود کردن دهانه کت‌ها توسط اشخاص، نصب پمپ توسط اشخاص برای آبیاری فضای سبز منطقه مشرف به کَت‌ها و درختکاری بی‌رویه و گسترش ریشه آن‌ها به فضاهای دستکند از جمله اقداماتی است که موجب در معرض خطر ریزش قرار گرفتن سازه‌های دستکند شده و هویت منطقه را از بین برده است.

آریایی‌نیا تأکید کرد: از همین رو ضروری است شهرداری دزفول ضمن متوقف کردن عملیات، نسبت به ارائه طرح و جزئیات اجرایی آن به اداره میراث فرهنگی در راستای بررسی دقیق موقعیت مکانی و نیز انطباق با ضوابط حاکم بر میراث باستانی و طبیعی اقدام کند.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر