کد خبر: 923220 A

در نشست مدیرکل کار خوزستان با رئیس مجمع نمایندگان استان مطرح شد؛

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: با تخصیص اعتبار به طرح‌های اشتغال‌زایی در مناطق حاشیه شهری می‌توان طرح‌های بازآفرینی شهری را اجرایی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، ارسلان غمگین امروز شنبه ۱۷ خردادماه در نشست با سید کریم حسینی، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان و نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خوزستان جامعه هدفی بالغ بر یک میلیون نفر دارد همچنین بیش از پنج هزار تعاونی فعال با بیش از دو و نیم میلیون نفر عضو را دارا است‌.

وی افزود: این تعاونی‌ها در سال ۹۸ با مسائل بسیار زیادی دست به گریبان بودند که با همکاری مدیران مربوطه بسیاری از این مشکل‌ها برطرف شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان یادآور شد: اداره کل در شهریورماه سال ۹۸ در رتبه ۲۹ به‌صورت موردی و رتبه ۱۹ به‌صورت تجمیعی قرار داشت که با کمک همکاران توانستیم رتبه سوم کشوری را برای این اداره کل کسب نماییم.

وی ادامه داد: برای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان در حوزه‌های تعاون، اشتغال، کارآفرینی و بازرسی کار، ورزش کارگری و... توانستیم رتبه اول در سطح کشور را به خود اختصاص دهیم که بیانگر تلاش وافر همکاران در این زمینه است.

غمگین عنوان کرد: اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان از جمله اداراتی است که بیشترین ارباب رجوع را دارد که عمدتاً مطالبه گر هستند اما کارمندان ما با صبوری و رویی گشاده به امور مراجعه‌کنندگان رسیدگی می‌کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تصریح کرد: در تحقق اصل خدمتگزاری به‌طور مثال واحد بازرسی کار از یکم اسفندماه سال گذشته تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری در پی شیوع ویروس کرونا، بالغ بر چهار هزار واحد را بازرسی کرده و مستندات آن ثبت شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه اشتغال حدود ۲ هزار طرح به بانک‌ها معرفی شده ولی هنوز ۱۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار وجود دارد، خاطرنشان کرد: در صورت امکان باید در توزیع اعتبارات صندوق توسعه ملی به بانک‌ها اقداماتی انجام شود که در استان تصمیم‌گیری‌های لازم برای انتخاب بانک‌ها انجام می‌شود.

غمگین با اشاره به وجود کارخانجات و دستگاه‌های صنعتی، تولیدی ملی که در خوزستان وجود دارد و همچنین حدود ۵ هزار تعاونی فعال، بیان کرد:‌ اما سهم خوزستان کمتر از شش و نیم درصد از بخش تعاون است و همکاری مؤثری نیز از سوی شرکت‌ها و صنایع ملی برای ارتقاء تعاون صورت نمی‌گیرد درحالی‌که اثرگذاری این صنایع و کارخانه‌ها، ملی است اما مشکلات آن فقط برای خوزستان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان عنوان کرد: متأسفانه عمده‌ی خرید شرکت‌های بزرگ اعم از پتروشیمی‌ها، کشت و صنعت‌ها و شرکت‌های نفتی از خارج از استان است، به‌طور مثال سالانه چندین هزار میلیارد ریال پول البسه و تجهیزات متعلق به آن‌ها می‌شود و این در حالی است که شرکت‌های تعاونی خوبی در زمینه تولید لباس کار در استان وجود دارند که عمدتاً بیکار هستند.

وی ادامه داد: مسئولیت کاری شهرستان کارون به دلیل نداشتن اداره کار بر روی دوش اداره کار شرق اهواز است که ان شاءالله بتوان آن‌ها تأمین اعتبار کرده و تجهیزات لازم را ایجاد نماییم.

غمگین در پایان خواستار تخصیص اعتبار به طرح‌های اشتغال‌زایی در حوزه مناطق حاشیه شهری شد و گفت: طرح‌های بازآفرینی شهری را می‌توان با تخصیص اعتبارات انجام داد.

در ادامه این نشست سید کریم حسینی، نماینده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: به مدیران شرکت‌های خوزستانی که فرصت اشتغال برای جوانان را دارند توصیه کردیم که از جوانان بومی برای اشتغال استفاده کنید تا آن‌ها نیز مورد حمایت مردم استان قرار بگیرید.

وی افزود: زیبنده خوزستان نیست که در سال ۹۷ بیش از ۷۰۰ تجمع کارگری داشته باشد؛ کارگری که نسبت به وضعیت شغلی خود احساس امنیت نکند دست به تجمع می‌زند.

نماینده اهواز، باوی، کارون و حمیدیه گفت: باید در جلسات خود به اقدامات عملی برسیم، محور کار و اولویت ما در مجلس کشوری بوده و می‌توانیم به‌واسطه کار خود با وزرا وارد بحث شد و امتیاز گرفت.

حسینی با بیان اینکه مدیران و مسئولین استانی باید به وظایف خود به‌درستی عمل کنند تا کار نمایندگان مجلس به ثمر ببخشد، بیان کرد: اگر ناکارآمدی و عدم سلامت در سیستم اداری دیده شود نماینده مجلس نمی‌تواند در سطح ملی مطالبه گری کند.

وی تأکید کرد: مسئولین مربوطه به خواسته و مطالبه گری مردم در خوزستان توجه کنند که در این صورت نمایندگان‌ می‌توانند در سطوح بالاتر برای مردم این استان مطالبه گری کنند.

نماینده اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید از تعاونی‌ها، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و مدیرانی که برای اشتغال‌زایی برنامه دارند حمایت کنیم.

حسینی تصریح کرد: بانک‌ها نیز باید در این‌ مسیر همراهی کنند که متأسفانه بدترین همراهی و همکاری بانک‌ها در خوزستان دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تنها بخشی که از بحران و تورم‌ها ضرر نمی‌بیند بانک‌ها هستند، افزود: همراهی و اصلاح امور بانک‌ها در خوزستان و کشور از اهدافی هست که دنبال خواهیم کرد.

نماینده اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از اهداف نمایندگان مجلس خوزستان برنامه‌ریزی برای حضور مدیران خوزستان در سطح وزارتخانه‌ها برای افزایش مطالبه گری است.

حسینی بیان کرد: سهم اشتغال استان پایین بوده و اگر راهکارهایی برای افزایش اشتغال وجود دارد از طریق وزارتخانه‌ها و مجلس دنبال خواهیم کرد.

وی خوزستان را استان گره‌ها و مشکلات دانست و گفت: این گره‌ها و مشکلات بجای اینکه بازشوند گره‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود که دلیل آن برنامه محور نبودن خوزستان و پایین بودن سطح مدیریتی در استان است.

نماینده اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی افزود: باید به فکر تحول، اقدام عملی به‌سوی مدیریت کارآمد، زنده، پیشرو و خلاق باشیم که بتوانیم تغییر را در رده‌های مختلف احساس کنیم.

وی با بیان اینکه ما نباید به دنبال مقصر این‌ مشکلات باشیم، عنوان کرد: باید به سمت تغییر حرکت کرده و اعتماد مردم را تقویت کنیم که امروزه اعتماد مردم به‌ویژه خوزستان نسبت به سایر نقاط کشور خوب نیست و امید به آینده به‌خوبی احساس نمی‌شود.

نماینده اهواز، باوی، کارون و حمیدیه تصریح کرد: علت ناامیدی‌ها نبود تغییر در روند بهبود وضعیت مردم است.

حسینی با اشاره به اینکه راه‌های گشایش گره‌ها و مشکلات خوزستان وجود دارد، گفت: خوزستان نیروی انسانی و مدیران خوبی دارد که با ارائه برنامه‌های مدون و کارشناسی شده می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

وی بیان کرد: مردم انتظار رفتار درست و عادلانه از مدیران را دارند و نباید ارتباط با مردم را منفعتی ببینیم؛ متأسفانه امروز رفتار خوب اداری و سازمانی با مردم تضعیف‌شده است.

نماینده اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از مردم می‌پندارند وظیفه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد و پیدا کردن شغل است، عنوان کرد: حمایت از کارگران، تثبیت شغلی، امنیت روانی کارکنان و رسیدگی به شکایات بخش بزرگی از کارهای این اداره را تشکیل می‌دهد.

حسینی ادامه داد: باید به سمت گره‌گشایی از مشکلات برویم و نگذاریم کار به تجمع و اعتراض کارگران و کارمندان کشیده شود.

وی اضافه کرد: مدیریت ما نباید منفعت فردی، گروهی خود را به سایر منافع و مردم مقدم بداند.

نماینده اهواز، باوی، کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی گفت: استفاده از تجارب سازمان‌ها و استان‌های دیگر عیب نیست و باید از الگوی افراد موفق استفاده کنیم.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: باید مدیریت بومی برای استان داشته باشیم، زیرا مدیران بومی به دنبال کارگران و اشتغال‌زایی بومی خواهند رفت این مسئله باید به‌عنوان محور و اصل در خوزستان وجود داشته باشد.

2

4

5

6

خبرنگار: سروش یوسفی

تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر