کد خبر: 920831 A

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان:

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: سازمان جهاد کشاورزی بیش از گذشته در بحث آموزش و آگاهی‌بخش و ترویج جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش به کشاورزان باید تلاش کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، کیامرث حاجی‌زاده در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در ابتدای جلسه با اشاره به مسئله استعفای خود، اظهار داشت: من استعفا دادم، ولی با توجه به آتش‌سوزی‌های اخیر و بحران‌های استان به درخواست شریعتی تا زمانی که هستم در خدمت ستاد بحران هستم و در این مدت از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم.

وی با بیان این‌که 50 درصد آتش‌سوزی‌های کشور در سال 96 و 95 با توجه به خشک‌سالی‌های اخیر متعلق به استان خوزستان بود، بیان کرد: خوشبختانه بارش‌های فرودین 98 کمک کرد و بر کاهش تعداد آتش‌سوزی‌ها در استان اثر گذاشت به‌طوری‌که در سال جاری بنا بر گزارش اداره کل منابع طبیعی روند کاهشی نسبت به تعداد آتش‌سوزی‌ها داشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان افزود: آنچه در مسئله آتش‌سوزی مهم است، میزان عرصه است که با توجه به آمار 15 درصد در آتش‌سوزی در عرصه‌ها کاهش داشته‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت جلوگیری از آتش‌سوزی در مراتع، جنگل‌ها و عرصه‌های مختلف، بیان کرد: مناطق حفاظت‌شده از اهمیت بالایی برخوردار هستند و فرقی نمی‌کند که این مناطق در استان کهگیلویه و بویراحمد باشد یا در استان خوزستان، چراکه جزو سرمایه‌های ملی به شمار می‌رود و همه موظف به کمک‌رسانی در این امر هستیم.

حاجی‌زاده یادآور شد: بارها در نشست‌های و همایش‌های مختلف اعلام کرده‌ایم که فرهنگ مدیریتی چه در استان و چه در کشور با پیشگیری هم‌خوانی ندارد.

وی ادامه داد: نشست‌ها و مکاتبات مختلفی در خصوص آتش‌سوزی‌های استان با مسئولان کشوری و استانی داشته‌ایم، در آخرین نشست با حضور وزیر نفت اعلام کردیم با توجه به این‌که استان خوزستان قطب صنعتی و انرژی است و وقوع آتش‌سوزی‌های صنعتی در آن وجود دارند، مانند آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی که چند سال پیش به وقوع پیوست و همچنین هم‌جواری استان خوزستان به‌عنوان استان معین با برخی استان‌ها، لازم است چهار پایگاه اطفای حریق در استان احداث شود، اما این اتفاق صورت نگرفت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان افزود: همچنین از رئیس‌جمهوری، معاون اول، وزیر کشور، وزیر نفت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه درخواست داشتیم مشکل میان سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و سازمان هلیکوپتری وزارت دفاع را حل کند، اما همچنان این مشکل که مربوط به مطالبات سازمان هلیکوپتری وزارت دفاع است حل‌نشده باقی‌مانده است.

وی بیان کرد: برای اعزام بالگرد به منطقه خاییز تلفن‌های بسیار زیای انجام شد، البته بر اساس قانون جدید مدیریت بحران تقاضای بالگرد بر عهده سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی است و وزارت دفاع مسئول اعزام بالگرد است.

حاجی‌زاده با اشاره به آتش‌سوزی در منطقه خسرج خوزستان، گفت: در این منطقه نیز با وجود نبود راه دسترسی و بالا بودن پوشش گیاهی خشک امکانات داخلی بسیج شد و مسئولان شهرستان نیز پای‌کار آمدند که توانستیم آتش را در آنجا مهار کنیم.

وی با بیان این‌که در برخی مناطق برای مهار آتش نیاز به آب است بیان کرد: در برخی نقاط حاشیه زاگرس می‌توانستیم از منبع‌های آبی که مصوب کردیم در منطقه قرار داده شود استفاده کنیم تا در مواقع آتش‌سوزی از این منابع آبی برداشت کنیم، اما همچنان این مصوبه عملیاتی نشده است.

حاجی‌زاده ادامه داد: با وجود اینکه تأمین و تجهیز جزو وظایف ما نیست، اما در 2 نوبت بنا به دستور استاندار، فرمانداری‌ها را به تجهیزات مقابله با آتش‌سوزی تجهیز کردیم، لازم است این تجهیزات نگهداری شوند چراکه جزو اموال استانداری محسوب می‌شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان تصریح کرد: بخشی از آتش‌سوزی‌ها در استان به‌صورت عمدی انجام می‌شود، لذا از مراجع قضایی می‌خواهیم بر خود جدی با عوامل این کار صورت گیرد.

وی با تأکید بر این‌که آگاهی بخشی و آموزش به کشاورزان نیز درست صورت نگرفته است، بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی بیش از گذشته در بحث آموزش و آگاهی‌بخش و ترویج جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش به کشاورزان باید تلاش کند.

بحران استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر