کد خبر: 918719 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان گفت: بهره‌کشی ملی از منابع خوزستان، بی‌برنامگی و سوء مدیریت موجب بروز مشکلات زیادی در این استان و به‌ویژه بخش کشاورزی آن شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، هژیر کیانی امروز، سه‌شنبه ششم خردادماه در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص مزایا و معایب کشت برنج در خوزستان، اظهار کرد: خوزستان از قدیم با دارا بودن یکی از حاصلخیزترین جلگه‌های خاورمیانه خاستگاه برنج‌کاری و کشاورزی بوده است.

وی افزود: امروزه شاهد این هستیم مناطقی که استعداد و سابقه کاشت برنج را ندارند آب را از سرشاخه‌های کارون کشیده و صرف کاشت برنج می‌کنند.

کیانی بابیان اینکه کشت برنج در خوزستان‌ اتفاق جدیدی نیست، تصریح کرد: کاشت خیلی از محصولات مانند برنج و هندوانه نه‌تنها در خوزستان بلکه در کل کشور صرفه اقتصادی ندارد و موجب هدر رفت منابع آبی می‌شود که مبین سیاست‌های اشتباه وزارت جهاد کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه بیش‌ترین هدر رفت آب کشور در بخش کشاورزی روی می‌دهد، خاطرنشان کرد: در اطراف زاینده‌رود اصفهان نیز باوجود کم آب بودن این رودخانه، به دلیل افزایش قیمت برنج، کشت این محصول توسعه پیداکرده است.

دبیر انجمن دوست داران طبیعت و محیط زیست خوزستان بابیان اینکه سابقه برنج‌کاری در خوزستان پررنگ بوده است، یادآور شد: در بعضی مناطق شمال خوزستان مانند مردم روستای سادات حسینی همیشه به کاشت برنج مشغول بوده‌اند که بعدها این روستاها به خاطر آب‌گیری سد کارون سه زیرآب رفته و شالی‌کاری‌های آن‌ منطقه از بین رفت.

کیانی اشاره کرد: بحث صرفه‌جویی آب در کشاورزی باید در سطح کلان و کشوری اجرا شود و راهکار جایگزین برای این امر پیدا کرد تا کشاورزان که تنها راه درآمدشان کشاورزی است بتوانند به برنج‌کاری در خطه حاصلخیز خوزستان ادامه دهند.

وی کمیت را مشکل آب شرب خوزستان ندانست و تأکید کرد: بی‌برنامگی و ضعف در مدیریت سازمان آب و برق و وزارت نیرو باعث کمبود آب شرب در برخی مناطق خوزستان شده است.

دبیر انجمن دوست داران طبیعت و محیط زیست خوزستان، گفت: انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و ساختن سد بر راه رودخانه و تبخیر آب از سطح سدها برای تأمین برق، بدون داشتن الگوی معیشتی جایگزینی برای کشاورزان، فشار اقتصادی زیادی به آن‌ها وارد می‌کند.

وی اضافه کرد: سه برابر آب شرب شهرستان‌های ایذه، باغملک، دهدز و قلعه تل از سطح سد کارون ۳ تبخیر می‌شود و این شهرستان‌ها با وجود منبع عظیمی از آب، از داشتن آب شرب کافی محروم‌اند.

کیانی با اشاره به سابقه کشت چندساله برنج و انواع محصولات در خوزستان، افزود: شایسته نیست کشاورزان خوزستانی با داشتن‌ منابع عظیم آبی با مشکلات کم‌آبی دست و پنجه نرم کنند.

وی یادآور شد: دو سال پیش در خوزستان که به‌عنوان قطب برق‌آبی کشور است، شاهد خاموشی اجباری بودیم که نشان از سوء مدیریت در وزارت نیرو بود.

دبیر انجمن دوست داران طبیعت و محیط زیست خوزستان تصریح کرد: کشت و توسعه نیشکر در کشور مخصوصاً خوزستان با توجه به میزان آب مصرفی آن، صرفه اقتصادی ندارد و مهم‌تر آن، از حق آبه خلیج‌فارس برای این امر استفاده می‌شود.

وی در پایان تأکید کرد: بهره‌کشی ملی از منابع خوزستان، بی‌برنامگی و سوء مدیریت موجب بروز مشکلات زیادی در خوزستان از جمله بخش کشاورزی شده است.

خبرنگار: سروش یوسفی

انجمن دوست داران طبیعت و محیط زیست خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر