کد خبر: 892538 A

استاندار خوزستان در گفتگو با رئیس‌جمهوری:

استاندار خوزستان در گفتگو با رئیس‌جمهوری، گفت: تا شب گذشته (۱۰ فروردین‌ماه) ۶۷۱ مورد مثبت قطعی ابتلا به کرونا ویروس در خوزستان ثبت شده است که البته در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و این آمار به ۶۹۴ مورد افزایش پیدا کرده است اما آنچه تاکنون به‌صورت رسمی اعلام‌شده ۶۷۱ مورد می‌باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، غلامرضا شریعتی امروز دوشنبه ۱۱ فروردین‌ماه در ارتباط ویدئو کنفرانسی با حسن روحانی رئیس‌جمهور ضمن تبریک سال نو، اظهار کرد: در استان خوزستان ۲۸ بیمارستان با یک هزار و ۵۱ تخت برای کرونا اختصاص داده شده است و بیمارستان رازی به‌عنوان بیمارستان مرجع و در مابقی بیمارستان‌ها در شهرهای مختلف بخش بستری بیماران مبتلا به کرونا قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۶ تحت آی سی یو برای بیماران مبتلا به کرونا اختصاص داده شده است، اضافه کرد: در حال حاضر ۶۰ تخت از این تعداد را بیماران کرونا و یا مشکوک به کرونا اشغال کرده‌اند.

شریعتی تصریح کرد: درمانگاه‌های سلامت به‌صورت شبانه‌روزی خدمات لازم را به مردم ارائه می‌دهند و بیماران در صورت نیاز به بیمارستان‌ها ارجاع داده می‌شوند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه حدود ۵۲۸ پزشک و ۱۴۴۰ پرستار مشغول درمان و خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا در استان هستند، گفت: در مجموع، ۳ هزار و ۹۴ پرسنل به در حال ارائه خدمات هستند. در حال حاضر با کمبود نیرو مواجه نیستیم اما طولانی شدن این روند موجب خستگی کادر درمان شده است که در حال مدیریت این مسئله هستیم.

وی عنوان کرد: تا شب گذشته (۱۰ فروردین‌ماه) ۶۷۱  مورد مثبت قطعی ابتلا  به کرونا ویروس در خوزستان ثبت شده است که البته در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و این آمار به ۶۹۴ مورد افزایش پیدا کرده است اما آنچه تاکنون به‌صورت رسمی اعلام‌شده ۶۷۱ مورد می‌باشد.

شریعتی ادامه داد: ۴۰۳ مورد از این تعداد ترخیص، ۷۸ مورد فوتی و ۱۹۰ بیمار بستری هستند. همچنین حدود ۵۴ درصد این بیماران را مردان و ۴۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. ۵۸ درصد فوتی‌های ناشی از کروناویروس را مردان و ۴۲ درصد را زنان به خود اختصاص داده‌اند.

استاندار با اشاره به اینکه ۵۷ درصد مبتلایان به کرونا ویروس بیماری زمینه‌ای ندارند، بیان کرد: ۴۳ درصد مبتلایان، بیماری زمینه‌ای دارند، اما ۸۱ درصد موارد فوتی مربوط به افرادی است که بیماری زمینه‌ای دارند که درصد بیشتر این فوتی‌ها را بیماران قلبی عروقی، دیابتی، ریوی و فشارخون به خود اختصاص داده‌ است.

شریعتی ۱۹ درصد فوتی‌های ناشی از کروناویروس را فاقد بیماری زمینه‌ای عنوان کرد و گفت: ۶۹ درصد از این افراد بالای ۶۰ سال سن دارند. بنابراین بیماری زمینه‌ای و سن بالای ۶۰ سال دو ریز فاکتور مهم در این بیماری و پروتکل درمانی هستند.

استاندار خوزستان  با اشاره به اینکه ۶۰ درصد از مبتلایان به کرونا بهبود یافته‌اند، خاطرنشان کرد: ۲۸.۲ درصد تحت نظر و ۱۱.۸ درصد فوت شده‌اند.

وی گفت: متأسفانه بیمارستان رازی اهواز، دستگاه سی‌تی‌اسکن ندارد اما با حمایت وزارت بهداشت دستگاه سی‌تی‌اسکن در اختیار این بیمارستان قرار گرفت که به‌محض اینکه مجوز حمل آن صادر شود، منتقل خواهد شد.

وی افزود: کمیته اپیدیولوژی کشور درصد اینکه هر بیمار چه تعداد بیمار دیگر را می‌تواند مبتلا کند در هفتم‌ اسفندماه را ۱۸ صدم عنوان کرد، اما در چهاردهم اسفندماه این میزان کاهش یافت و در ۲۲ اسفندماه میزان ابتلا ۱۰ صدم بوده است.

شریعتی با تأکید بر اینکه رفتار ما در این زمینه مؤثر بوده و شیب منحنی را به سمت مسطح شدن پیش می‌برد، اشاره کرد: اما هنوز کاملاً مسطح نشده است. با توجه به اینکه مداخلات ما ۴۰ درصد بیشتر شده انتظار می‌رود این شیب کندتر و به سمت مسطح شدن پیش برود اگرچه ممکن است مسافرت‌های نوروزی در این زمینه تأثیرگذار باشد، اما این مسئله در خوزستان کمتر بوده و به‌زودی به سمت مسطح شدن و سپس نزولی و خاموش شدن بیماری پیش خواهیم رفت.

استاندار خوزستان در پاسخ به سؤال رئیس‌جمهور در مورد وضعیت مرزهای زمینی خوزستان با عراق و تردد گردشگر یا زوار در این ایام، توضیح داد: تردد زوار از مرزهای زمینی خوزستان انجام نمی‌شود، اما تبادلات تجاری و صادرات از مرزهای زمینی به عراق برقرار است. با کمک سازمان پایانه‌ها، اتاق بازرگانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی مرزها ضدعفونی می‌شوند و تب سنجی و غربالگری و مراقبت‌های لازم در مرزها تشدید شده است و در این زمینه مشکلی نداریم.

وی در پاسخ به سؤال دیگر رئیس‌جمهور در خصوص وضعیت تردد در فروردین‌ماه امسال با اشاره به کنترل‌های سختگیرانه در ورودی‌های خوزستان و مراقبت‌های انجام‌شده، خاطرنشان کرد: در ۱۰ روز نخست فروردین‌ماه امسال، تردد در ورودی‌های خوزستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۱ درصد و خروجی‌ها ۸۲ درصد کاهش‌یافته است. البته باید توجه شود سال گذشته نیز به علت سیل ترددها نسبت به سال قبل از آن کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده بود بنابراین کاهش بیش از ۸۰ درصدی ترددها نسبت به سال گذشته نشان از کاهش شدید عبور و مرورها است.

استاندار خوزستان با بیان اینکه در یک روز شاهد ابتلای ۵۱ بیمار به کروناویروس بوده‌ایم، گفت: اقدامات انجام‌شده موجب شد به سمت بحران نرویم که امیدواریم این شرایط را حفظ کنیم و به نحوی عمل شود که سریع‌تر شیب منحنی ابتلا به کرونا مسطح و سپس روند نزولی پیدا کند.

وی در پاسخ به سؤال رئیس‌جمهور در مورد اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در خوزستان، عنوان کرد: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در خوزستان به‌خوبی در حال اجرا است. البته در بین شهرهای خوزستان روند اجرای آن متفاوت است و به عالی، خوب و متوسط تقسیم‌بندی شده و به فرماندارانی که ضعیف عمل کردند تذکر داده و با آن‌ها برخورد جدی می‌کنیم تا این کار ادامه پیدا کند تا به نتیجه برسیم.

استاندار خوزستان عنوان کرد: تاکنون همکاری مردم خوب بوده و کارها به‌خوبی انجام ‌می‌شود اگرچه انتظار می‌رود اقلیت دیگر نیز همکاری بیشتری داشته باشند. در حال حاضر روند صعودی موارد ابتلا در برخی شهرهای خوزستان کنترل شده است. شهرهای شوشتر، اندیمشک و خرمشهر از نظر ابتلا در هر یکصد هزار نفر جمعیت قرمز هستند که با آغاز روند فاصله‌گذاری اجتماعی روند مسطح شدن و نزولی این شهرها را مشاهده می‌کنیم. بنابراین ادامه اجرای این طرح تأثیرگذار است.

شریعتی تأکید کرد: در بندرگاه‌های خوزستان واردات انجام می‌شود و ازنظر تأمین غله و مسائل غذایی هیچ مشکلی نداریم و همه الزامات بهداشتی در این نقاط رعایت می‌شود.

وی در خصوص از بین رفتن ویروس در گرما، تصریح کرد: از اینکه ویروس ریه را انتخاب می‌کند نشان‌دهنده این است که سرمادوست است، بنابراین در مقابل گرما طاقت این ویروس کمتر است. این موضوع می‌تواند ما را امیدوار کند که با گرمای هوا ویروس کرونا از بین برود. کل خانواده این ویروس سرمادوست هستند اما به دلیل اینکه این ویروس جهش جدیدی است باید با احتیاط در این خصوص صحبت کنیم.

 

خبرنگار: مریم جم

حسن روحانی غلامرضا شریعتی کرونا ویروس خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر