کد خبر: 871568 A

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، گفت: خوزستان از نظر کشاورزی برای کشور بسیار با اهمیت است و بیش از ۴۰ درصد شکر و حدود ۱۸ درصد گندم کشور در این استان تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، عباس کشاورز امروز پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه در حاشیه بازدید از مزارع گندم، کلزا و چغندر قند شهرستان شوش، در خصوص هدف از سفر خود به خوزستان گفت: به منظور بررسی آخرین وضعیت کشت های پاییزه و آخرین اقدامات انجام شده همچنین رصد مشکلات بهره برداران از زبان خود آنها و پیشرفت های صورت گرفته از طرح های کلیدی، استراتژیک و ملی محور کشت کلزا، گندم و چغندر قند شهرستان های شوش، دزفول، اندیمشک و کشت و صنعت کارون بازدید به عمل آمد.

وی افزود: خوزستان از نظر کشاورزی برای کشور بسیار با اهمیت است و بیش از ۴۰ درصد شکر و حدود ۱۸ درصد گندم کشور در این استان تولید می‌شود.

کشاورز ادامه داد: روند توسعه کاشت کلزا در خوزستان را خوب ارزیابی کرد و افزود: بذر کلزای بهاره کشور در خوزستان تولید می‌شود. انتظار داشتیم در تناوب کشت ۱۵ درصد دانه کلزا وارد شود که شهرستان شوش به این رقم رسیده که قابل توجه است. باقی مناطق هم تلاش خوبی داشته و با کیفیت کاشته اند.

کشاورز با بیان اینکه خوزستان تنظیم کننده سبزی و صیفی بازار در همه فصول است، تصریح کرد: این استان تغییرات شگرفی در کشاورزی داشته است، اراضی آن آبادتر شده و از روش های نوین کشاورزی استقبال می‌کند که عملکرد و تولید را افزایش داده و از نظر هزینه به صرفه است.

وی عنوان کرد: نهادهای کشاورزان خوزستان هوشمند اند و از تشکل های خوبی برخوردارند و اگر کم توجهی از سوی وزارت صورت بگیرد، اعتراضات خوبی را عنوان می‌کنند که نشانه پیشرفت استان است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: خوزستان هر ساله ۷۵ درصد بذر گندم خود را بصورت جدید مصرف می‌کند در حالیکه متوسط کشور در استفاده از بذر جدید، ۵۰ درصد است.

کشاورز ادامه داد: خوزستان گندم درجه یک را در کشور تولید می‌کند، باید با همکاری کشاورزان صنعت آرد و نان خوزستان را نیز در کشور اثرگذار کنیم.

وی در خصوص تامین کود مورد نیاز کشاورزان بیان کرد: سعی کردیم با وجود تحریم ها، کمبودی در خصوص کودها، آفت کش ها، علف کش ها و حتی مبارزه با ملخ و سایر آفات نداشته باشیم، البته تلاطم هایی در مورد کود ایجاد می‌شود که بخشی از آن درست است، مشکلاتی در خصوص قیمت کود وجود داشت که دولت آن را حل کرد. طی چند روز گذشته به دلیل برودت هوا، گاز مورد نیاز پتروشیمی ها جهت رفاه حال شهروندان، تامین نشد که از روز شنبه با تامین گاز پتروشیمی ها بن بست کود به میزان قابل توجهی شکسته خواهد شد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشاورزی خوزستان عالی بوده و اکنون به سمت پایداری بیشتر حرکت می کنند، تاکید کرد: از روند کشاورزی خوزستان احساس رضایتمندی می کنم؛ انتظار داشتیم کشت ۱۵ درصدی دانه کلزا و  ورود چغندر قند در تناوب کشت خوزستان اتفاق بیفتد که این مسئله محقق شد.

k

خبرنگار: مریم جم

عباس کشاورز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر