کد خبر: 858707 A

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ارزش اقتصادی نرگس زارهای استان خوزستان ۷۲ میلیارد تومان می باشد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، محمد قاسمی نژاد با اشاره به اینکه استان خوزستان با سطح ۳۶۰ هکتار و تولید ۱۰۱ میلیون شاخه گل نرگس در سال ۹۸ حدود ۲۰ درصد گل نرگس کشور رتبه دوم کشوری در تولید این گل زینتی و دارویی را دارا می باشد، اظهار داشت: حدود ۹۹ درصد سطح زیر کشت نرگس استان در شهرستان بهبهان که یکی از قدیمی ترین رویشگاه های طبیعی گل نرگس می باشد قرار دارد.

وی افزود: توسعه نرگس زارهای استان را در راستای رونق تولید و اشتغال با ایجاد اشتغال برای یک هزار و ۸۰۰ نفر ثابت و ۷ هزار و ۲۰۰ نفر فصلی در نرگس زارها و اشتغال چند هزار نفر به صورت غیرمستقیم عنوان نمود و ارزش اقتصادی نرگس زارهای استان را ۷۲ میلیارد تومان عنوان کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: موارد استفاده از گل نرگس را علاوه بر صنعت گل و گیاهان زینتی، در صنعت عطرسازی، طب سنتی و عطاری، آرایشی و بهداشتی و دارویی و پزشکی ذکر کرد.

قاسمی نژاد پرداخت تسهیلات توسعه گل نرگس، رفع مشکل بیمه پذیری و اجرایی شدن بیمه نرگس زارها و حمایت از توسعه فرآوری و صنایع تبدیلی گل نرگس را از اقدامات صورت گرفته سازمان برای حمایت از نرگس کاران و توسعه گل نرگس برشمرد.

وی انتقال دانش و تکنولوژی کشت گل نرگس و افزایش تولید در واحد سطح به ۱۲۰ شاخه در مترمربع با توجه به ظرفیت موجود، توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری در شهرستان بهبهان و برنامه ریزی برای صادرات این محصول و رفع موانع و مشکلات با توجه به ارزش بالای هر شاخه گل بریده بین یک تا ۳ دلار ارزآوری این محصول را از برنامه های آتی این سازمان بیان کرد.

سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر