کد خبر: 847218 A

آریائی نیا خبر داد:

رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول از برگزاری همایش بزرگداشت استاد «حبیب نقاش» چهره ماندگار دزفول و تنها بازمانده هنر نقاشی پشت شیشه کشور در این شهرستان، خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز و به نقل از روابط‌عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، حجت‎اله آریائی‎نیا با بیان این‎که استاد حبیب نقاش متولد 1311 در شهر دزفول و مسن‎ترین نقاش منطقه و چهره‎ ماندگار این شهرستان است، اظهار داشت: او تنها بازمانده از نقاشان سنتی قهوه‎خانه‌ای و عاشورایی و نیز نقاشی پشت شیشه در کشور بوده و این هنر ارزشمند را از پدر و پدربزرگانش آموخته است.

وی گفت: استاد نقاش بیش از ۴۰ اثر نقاشی در موضوعات مختلف از جمله تلفیق واقعه عاشورا و دفاع مقدس خلق کرده است و از نکات مهم هنر وی این است که این هنرمند خود، رنگ‎های مورد نیاز نقاشی‎هایش را تولید می‎کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول افزود: به پاس خدمات ارزنده این استاد گرانقدر در عرصه هنر، مراسم بزرگداشت وی با دعوت از کلیه هنرمندان و با حضور امید بن‎عباس سرپرست فرمانداری ویژه دزفول، حجت‎اله آریائی‎نیا رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول، ناصر آریائی‎نیا معاون هنری و سینمای مدیرکل ارشاد خوزستان، نادر سعادتی‎فرد رئیس اداره ارشاد اسلامی شهرستان و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی و علاقمندان به این چهره ماندگار در مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول برگزار شد.

آریائی‎نیا ادامه داد: همچنین در این مراسم سیدنظام‎الدین امامی‎فر از اساتید ارتباط تصویری و نقاشی و مدیر گروه ارتباط تصویری دانشکده هنر دانشگاه شاهد پیرامون خصوصیات و سبک آثار استاد نقاش سخنانی را ارائه کرد.

گفتنی است، نام خانوادگی استاد نقاش از هنر خانوادگی‎اش که همان نقاشی است گرفته شده است؛ خانواده‎ای که طی چندین نسل هنرمندان زیادی را برای حفظ هنر نقاشی قهوه‎خانه‎ای تربیت کرده است. بیش از 40 اثر نقاشی استاد به سبک قهوه‎خانه‎ای پشت شیشه‎ای و 40 اثر مینیاتوری استاد نقاش باعث شد تا او به عنوان چهره ماندگار دزفول در سال 92 معرفی شود.

WhatsApp Image 2019-12-15 at 1.41.15 PM

WhatsApp Image 2019-12-15 at 1.41.15 PM (1)

WhatsApp Image 2019-12-15 at 1.41.16 PM (2)

WhatsApp Image 2019-12-15 at 1.41.16 PM

دزفول میراث فرهنگی خوزستان حبیب نقاش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر