کد خبر: 839940 A

به مناسبت روز ملی پرنده‎نگری؛

اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، به مناسبت روز ملی پرنده‎نگری یک دوره کارگاه آموزشی ویژه این شاخه از طبیعت‎گردی را برگزار نمود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، این کارگاه آموزشی همزمان با روز ملی پرنده‎نگری با حضور گسترده راهنمایان، فعالان حوزه گردشگری خوزستان و نیز کارشناسان اداره‎ کل میراث فرهنگی خوزستان در محل این اداره‎کل برگزار شد.

از آن‎جا که استان خوزستان یکی از ظرفیت‎های ویژه کشور در حوزه پرنده‎نگری محسوب می‎شود، معاونت گردشگری اداره‎ کل میراث فرهنگی خوزستان تصمیم گرفت تا با هدف معرفی روز ملی پرنده‎نگری و درک جایگاه آن در توسعه طبیعت‎گردی، کارگاه آموزشی‎ای را برای راهنمایان و فعالان حوزه گردشگری برپا کند.

این کارگاه آموزشی در سه بخش برپا شد که بخش نخست آن با موضوع پرنده‌نگری، تاریخچه، اهمیت و کدهای رفتاری و اخلاقی‎ای که گردشگران و پرنده‌نگرها در مناطق ویژه‌ مربوط به پرنده‌نگری باید رعایت کنند، توسط  محمد الوندی کارشناس محیط زیست برگزار گردید.

در ادامه و در بخش دوم این کارگاه، رضا نیک‎فلک توضیحاتی در خصوص زیستگاه‌های پرندگان استان خوزستان، انواع پرندگان و زمان مناسب دیدن گونه‌های متنوع پرنده‌ها ارائه داد؛ در نهایت و در بخش سوم نیز موضوع طبیعت‎گردی (اکوتوریسم)، پرنده‌نگری و حساسیت‌های اکولوژیکی مناطق گردشگری استان خوزستان توسط  ندا اورک تدریس شد.

در این کارگاه بر لزوم همکاری تنگاتنگ اداره‌کل‌های حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، انجمن صنفی راهنمایان گردشگری و انجمن صنفی تورگردانان توسعه‌ اقتصادی در راستای توسعه‌ صنعت پرنده‌نگری و توانمندسازی جوامع محلی در جوار زیستگاه‌های حساس تأکید شد.

گفتنی است، ایران با داشتن بیش از 550 گونه پرنده بومی و مهاجر، اقلیم‌ها، زیست‎گاه‌های گوناگون و قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان ظرفیت بسیار بالایی برای فعالیت پرنده‌نگری دارد؛ این رشته یکی از پرطرفدارترین و پردرآمدترین شاخه‌های طبیعت‎گردی دنیا است و هم‎اینک در بسیاری از کشورها، منافع اقتصادی حاصل از این تفریح ارزان در حوزه‌ درآمدهای اقتصادی و شاخص‌های مرتبط با‌ توسعه پایدار، بسیار قابل توجه است.

طی بیانیه فعالان حوزه طبیعت‌گردی ایران و مشارکت کمیته ملی طبیعت‌گردی در سال 1389 اولین پنجشنبه‌ آذرماه هر سال با هدف توسعه پرنده‎نگری و جلب مشارکت عمومی در حفاظت از گونه های متنوع پرنده ها، به عنوان روز ملی پرنده نگری نام‌گذاری شده است.

WhatsApp Image 2019-11-29 at 12.08.53 AM

خبرنگار: لیلا کیانی کیا

روز ملی پرنده‎نگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر