کد خبر: 833017 A

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل:

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به آغاز عملیات حفاظت از چفازنبیل، گفت: هیچگونه تخریبی در این سایت انجام نشده است.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خوزستان، عاطفه رشنویی اظهار داشت: عملیات حفاظت از میراث جهانی چغازنبیل با آغاز آماده سازی خاک در فصل جدید کاری شروع شده است.

وی ادامه داد: ماشین آلات آماده سازی خاک در این راستا به پشت حصار سوم و خارج از کارگاه انتقال داده شده اند و عملیات خرد کردن خاک در دستور کار قرار گرفته است.

رشنویی با بیان اینکه هیچ گونه تخریبی با مجوز این پایگاه صورت نگرفته است، گفت: نخستین هدف پایگاه، حفاظت ۱۰۰ درصدی از ثروت های فرهنگی است و امکان تخریب دیوار  پایگاه با مجوز امکان پذیر نیست.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه افزود: خاک ها پس از آماده سازی برای بهره برداری در کارگاه خشت زنی و فرآوری کاهگل به درون سایت منتقل می شوند.

لازم به ذکر است، کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که فردی در آن ادعا می کند خشت های قدیمی سایت چغازنبیل با دستگاهی درحال خاک شدن هستند حال آنکه طبق گفته مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه این موضوع کذب است.

گفتنی است، معبد زیگورات چغازنبیل که نخستین اثر باستانی ایران است که به ثبت جهانی رسیده در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۲۰ کیلومتری هفت تپه در شمال خوزستان واقع است.

این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی بعنوان نخستین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

محوطه باستانی هفت‌تپه در بخش جنوب شرقی شهرستان شوش و در فاصله ۱۵ کیلومتری آن واقع شده است.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر