کد خبر: 829044 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون‌درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت: نمی‌توان یک فاکتور خاص را علت مشکلات تنفسی مردم خوزستان پس از بارش‌های پاییزی دانست؛ علل مختلفی چون آلودگی هوا، گرده افشانی گیاهان، آسم مخفی، برخی از این عوامل است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، مهران ورناصری در گفت وگو با ایلنا، با اشاره به اینکه علل مختلفی در بروز مشکلات تنفسی مردم خوزستان پس از اولین بارش‌های پاییزی وجود دارد و هیچگاه نمی‌توان یک فاکتور خاص را علت بروز این مشکلات دانست، اظهار کرد: در زمان نخستین بارندگی‌های پاییزی، مجموعه آلاینده هایی که در قسمت های بالای جو قرار دارند بر اثر جریان های همرفتی و وقوع رعد و برق، به سمت پایین و نزدیک به سطح زمین حرکت کرده و موجب تغییرات در سیستم تنفسی افراد می شوند.

وی با اشاره به اینکه اکنون در فصل گرد افشانی گیاهان قرار داریم، افزود: انتشار گرده های گیاهان در هوا که بر اثر رعد و برق به ذرات ریزتر تبدیل شده و وارد سیستم تنفسی می شوند نیز می‌تواند از علل دیگر بروز مشکلات تنفسی باشند.

 معاون درمان دانشگاه علوم‌‌پزشکی جندی شاپور اهواز، با بیان اینکه همیشه تغییر فصل ها با بیماری های آلرژیک و ویروسی همراه هستند، تاکید کرد: افراد مستعد و آلرژیک در زمان بارندگی ها بیشتر دچار آسیب می شوند و حتی ممکن است به گاز اوزن که پس از رعد برق ایجاد شده و موجب تازگی هوا می‌شود نیز حساسیت نشان دهند.

692683bc-e7ed-4a6f-9677-8d7566774ecc

وی با اشاره به نقش صحیح و مثبت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در جریان مدیریت مراجعات بیماران تنفسی پس از بارش‌های پاییزی خوزستان، عنوان کرد: در سه سال گذشته با انجام مانورهای متعدد بحران های تنفسی، آمادگی های لازم را ایجاد کردیم تا امسال توانستیم حجم بسیار زیادی از مراجعات را در زمان بسیار کم مدیریت کنیم و هیچ مشکلی از نظر دارو و امکانات مورد نیاز به وجود نیاید.

ورناصری با تاکید بر اینکه مردم باید در زمان بارندگی های شدید و رعد و برق در منزل بمانند، بیان کرد: عده‌ای به صورت ذاتی مشکل دارند. به طور مثال افراد سیگاری، بیماران تنفسی خاص(آسم)، بیماران قلبی، ریوی و مغزی باید در مواقع بارش باران، ماسک و اسپری به همراه خود داشته باشند همچنین با مراجعه به پزشک، دستور دارویی خاص در مواقع خطر را برای استفاده، به همراه داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر در خانواده ای، کودک و یا فردی وجود دارد که علائم بیماری ریوی را به صورت مکرر نشان داده و دچار تنگی نفس می‌شود، باید به منظور بررسی احتمال وجود آسم مخفی به پزشک مراجعه کند، زیرا آسم مخفی در مواقع پر خطر موجب بروز علایم ریوی می‌شود که با تشخیص به موقع آن می‌توان از بروز مشکلات تنفسی در مواقع بارندگی جلوگیری کرد.

 ورناصری اضطراب و استرس را یکی از عوامل تشدید کننده حملات آسمی خواند و گفت: فرد مبتلا به آسم حتی به دنبال ورزش و یا خنده زیاد هم ممکن است دچار حمله شود؛ تاکید می کنیم در شرایط بحران های تنفسی از ایجاد اضطراب، تشنج و درگیری پرهیز کنید.

 وی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی اهواز برای درمان بیماران تنفسی با هیچگونه کمبود دارو و امکانات مواجه نیست، تصریح کرد: تمامی پزشکان و پرستاران برای مواجهه با بحران تنفسی آمادگی های لازم را دارند.

خبرنگار: مریم جم

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر