کد خبر: 813752 A

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان از ثبت ملی خانه تاریخی سهرابی دزفول خبر داد و گفت: این خانه با شماره 32509 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمدرضا حسینی‎بروجنی در این‎باره اظهار داشت: علی‎اصغر مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردگشری و صنایع دستی در نامه‌ای به استانداری خوزستان ثبت این خانه را ابلاغ کرد.

وی در ادامه درخصوص خانه سهرابی گفت: این خانه در خیابان قاضی واقع شده و تنها بنای باقی‎مانده از دوره قاجار در این خیابان محسوب می‎شود؛ ضمن این‎که این بنا در حال حاضر در مالکیت شهرداری دزفول قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با اشاره به ویژگی‎ منحصربفرد معماری این خانه تاریخی، افزود: در معماری خانه سهرابی به صورت کامل از آجرکاری خاص دزفول استفاده شده است که این موضوع در کنار طاق‎های هلالی بنا باعث شده تا شیوه معماری این بنا با سایر خانه‎های دزفول تفاوت داشته باشد.

حسینی‎بروجنی در پایان خاطرنشان کرد: در ابلاغ ثبت ملی این اثر آمده است خانه سهرابی تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این وزارتخانه ممکن خواهد بود.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر