کد خبر: 804286 A

رئیس اداره میراث فرهنگی شوشتر خبر داد:

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر گفت: برای ساماندهی و مرمت بخش هایی از این مسجد تاریخی، مبالغ لازم از ردیف اعتبارات استانی به این امر اختصاص داده شده است.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر، علیمحمد چهارمحالی امروز پنجشنبه 7شهریورماه اظهار داشت: مسجد جامع شوشتر از قدیمی ترین مساجد ایران است که در قرن سوم هجری ساخته شده است که از نظر معماری ایرانی، این مسجد در ردیف مساجد سبک خراسانی یا سیستانی قرار می گیرد.

وی در مورد مرمت های صورت گرفته در ادوار مختلف گفت: این مسجد تاریخی و کهن بنابر کتیبه های موجود، بارها توسط حاکمان وقت مورد مرمت قرار گرفته است که شرح برخی از این کارها در کتیبه های مسجد موجود می باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر افزود: در سال های اخیر مرمت و ساماندهی این مسجد در دستور کار میراث فرهنگی بود و سالانه مبالغی به جهت حفاظت و مرمت آن اختصاص داده است. در روزهای اخیر در ادامه مرمت و ساماندهی سقف و کتیبه های این اثر تاریخی، کار حفاظت و مرمت ستون ها و پایه مناره مسجد در حال انجام می باشد.

چهارمحالی ضمن اشاره به تامین اعتبار صورت گرفته، بیان کرد: برای ساماندهی و مرمت بخش هایی از این مسجد تاریخی، مبالغ لازم از ردیف اعتبارات استانی به این امر اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: مسجد جامع شوشتر موزه کتیبه ها و فرامین حکومتی از آغاز اسلام تا دوره قاجاریه می باشد، به طوری که بخشی از تاریخ استان خوزستان و شهر شوشتر را باید در این کتیبه ها جستجو نمود.

میراث فرهنگی شوشتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر