کد خبر: 788125 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد:

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: زیرسامانه دادرسی مراجع حل اختلاف کار جامعه کارگری و کارفرمایی در سامانه جامع روابط کار به منظور تسهیل گری و کاهش تردد فیزیکی کارگران و کارفرمایان به ادارات، به زودی در خوزستان اجرایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، کوروش یزدان عصر امروز شنبه ۲۹ تیرماه در حاشیه جلسه مدیران کل حوزه روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با کانون انجمن های صنفی کارفرمایی، انجمن صنفی شرکت های خدمات فنی و مهندسی اهواز و تشکلات کارگری در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در نمایشگاه الکامپ با استقرار دفتر پیشخوان دولت در غرفه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی (معاونت روابط کار) احراز هویت بازدیدکنندگان کارگر و کارفرما و تشکیل پرونده الکترونیک آنها تا پایان نمایشگاه به صورت رایگان انجام می گیرد.

وی افزود: پرونده الکترونیک احراز هویت، در ادامه کار جهت استفاده در سامانه جامع روابط کار مورد استفاده قرار می گیرد که در آینده ۴۰ زیرسامانه آن یکی پس از دیگری در حوزه‌های تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی، مشاغل سخت و زیان آور، روابط کار، بیمه بیکاری، مرکز آموزش تحقیقات حفاظت و بهداشت کار، بازرسی کار و  تشکلات کارگری و کارفرمایی و ... با تسریع زمانی در جهت کاهش تردد فیزیکی و اطاله وقت جامعه کارگری و کارفرمایی تکمیل و در سیستم سامانه قرار خواهد گرفت.

یزدان در ادامه خاطرنشان کرد: لازم است هر کارگر و کارفرما (حقوقی یا حقیقی) دارای پرونده الکترونیک در سامانه جامع روابط کار باشد.

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص چگونگی استفاده از زیر سامانه دادرسی مراجع حل اختلاف کار، تصریح کرد: با یکبار تشکیل پرونده الکترونیکی در یکی از دفاتر پیشخوان دولت و اخذ کد رهگیری که کد دائمی آنها خواهد شد، با پسورد شخصی وارد کارتابل الکترونیکی شده و فرد خواهان میتواند هرگونه دادخواست یا لوایحی را تنظیم کند.

وی ادامه داد: فرد خوانده ( حقوقی یا حقیقی)  نیز میتواند پس از تشکیل پرونده الکترونیکی در همین سامانه، کارتابل الکترونیکی خود را رویت کرده و هرگونه ابلاغ برای رسیدگی و تعیین وقت در مراجع حل اختلاف را مشاهده کند.

یزدان افزود: زیرسامانه دادرسی مراجع حل اختلاف که بسیار مهم‌ و در جهت کاهش رفت و آمد فیزیکی کارگران و کارفرمایان و صرفه جویی در وقت جهت تشکیل پرونده، تعیین وقت و ابلاغ تا زمان رسیدگی است، به زودی در خوزستان راه اندازی خواهد شد.

مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه زیرسامانه ها در حوزه های مختلف تنظیم شده و به شرکت برنامه نویس و مجری طرح ارائه شده و در حال نهایی شدن است، خاطرنشان کرد: زیرسامانه دادرسی مراجع حل اختلاف کار بصورت پایلوت در استان های تهران( بزرگترین استان تحت پوشش جامعه کارگری) و اردبیل عملی شده و در استان خوزستان نیز که در بحث حوزه صنعت و زیرساخت ها در اولویت قرار دارد، با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به زودی اجرایی خواهد شد.

یزدان عنوان کرد: دیگر استان های وسیع و پهناور در حوزه های صنعتی و کارگری و پس از آن کل کشور نیز تحت پوشش زیرسامانه دادرسی مراجع حل اختلاف قرار خواهند گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که شرکای اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا چه حد میتوانند مکمل یکدیگر باشند، تاکید کرد: ما بر این باور هستیم که نقش عظیم شرکای اجتماعی (جامعه کارگری و کارفرمایی) در بخش تسهیل گری و اجرای سیاست هایی مربوط به هر دو جامعه هدف، حائز اهمیت است و می تواند به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی کمک کند.

یزدان در پایان گفت: امیدواریم با نگاه سه جانبه گرایی، اراده خاص، مساعدت و تسهیل گری روز به روز شاهد این تشریک مساعی باشیم.

خبرنگار: مریم جم

روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کوروش یزدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر