کد خبر: 780923 A

پیش از ظهر امروز صورت گرفت؛

در راستای رونق تولید ۳ پروژه بخش کشاورزی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در رامهرمز، سه پروژه گشایش و کلنگ زنی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، امروز چهارشنبه ۱۲ تیرماه، ۳ پروژه اجرای سیستم آبیاری تحت فشار موضعی در روستای بنه حاجی شهرستان رامهرمز به مساحت ۲۷۸/۶ هکتار با الگوی کشت گندم صیفی جات گیاهان ردیفی و خشکه کاری برنج با هزینه ای بالغ بر ۳۳ میلیارد ریال که ۲۸ میلیارد ریال آن از اعتبارات بلاعوض دولتی بوده است، جهت افزایش راندمان آبیاری کنترل علف های هرز حفظ بافت خاک در درازمدت تسهیل عملیات کوددهی و... افتتاح شد.

همچنین پروژه احداث کانال بتونی نهر حکمی شهرستان رامهرمز به طول ۱۴۰۰ متر و با هزینه ای بالغ بر ۶۰ میلیون و ۸۲۵ هزار ریال جهت افزایش راندمان آبیاری تولید و سطح زیر کشت همچنین جلوگیری از شوری و باتلاقی شدن خاک اراضی کشاورزی و ... افتتاح شد.

سومین پروژه افتتاح شده در شهرستان رامهرمز، احداث تصفیه خانه مجتمع دامپروری شهرستان رامهرمز با تامین اعتبار از محل اعتبارات ملی به مبلغ ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال جهت جلوگیری از تجمع پساب مجتمع دامپروری و آلودگی محیط زیست و استفاده بهینه از چرخه پساب جهت مصارف کشاورزی و افزایش تولید و اشتغال است.

علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این مراسم، اظهار کرد: امروز شاهد تحولات خوبی در شبکه های آبیاری زیر کشت، ره کش های زیر زمینی، احداث کانالها بخصوص در بحث آبیاری تحت فشار در استان خوزستان هستیم.

وی افزود: متوسط آبیاری تحت فشار با توجه به برنامه پنجم توسعه ۳ برابر شده است که نشان دهنده عزم راسخ استان در بهینه مصرف کردن مصرف آب است.

اکبری ضمن تشکر از فعالیت های مسئولین جهاد کشاورزی در استان، تصریح کرد: این پروژه یکی از نمادهای پروژه ۷۵۰۰ هکتاری سال گذشته است که امسال ۴ هزار هکتار آن در دستور کار قرار گرفته که ۶۰۰ هکتار آن به اتمام رسیده و ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار آن در حال اجرا است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: پروژه سیستم آبیاری تحت فشار موضعی در منطقه بنه حاجی احداث شده که موجب تحولی بزرگ در مصرف بهینه آب، رونق کشاورزی و تولید پایدار در منطقه خواهد شد.

در ادامه کیخسرو چنگلوایی، رئیس جهاد کشاورزی خوزستان عنوان کرد: هزینه اجرای طرح سیستم آبیاری تحت فشار موضعی با کمک بلاعوض دولت و بهره برداران تامین شده است.

وی افزود: اجرای این طرح در شهرستان رامهرمز که یکی از قطب های مهم کشاورزی از لحاظ زراعت، دامپروری، باغداری و صنایع تبدیلی در استان است، میتواند استارت خوبی برای توسعه کمی و کیفی سیستم های نوین آبیاری در سطح شهرستان باشد.

چنگلوایی با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری، بیان کرد: با پیگیری رییس جمهور، حدود ۱۰ هزار هکتار در این شهرستان انجام شده و ۱۴ هزار هکتار دیگر نیز در فاز دوم در دست اجراست.

وی یادآور شد: مجموعه اقدامات زیربنایی از جمله شبکه های زه کشی، کانال ها و سیستم های نوین آبیاری به حفظ حاصلخیزی خاک و منابع آب و ارتقاء راندمان آب و در نتیجه افزایش بهره وری نهاده های کشاورزی در شهرستان و در نهایت به بهبود وضعیت کشاورزان کمک خواهد کرد.

اقبال محمدیان، نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این مراسم بیان کرد: امروز شاهد یک حرکت ۶ میلیارد تومانی در شهرستان رامهرمز هستیم که قطعا به توسعه کشاورزی شهرستان کمک می کند که اگر ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار دولت برای انهار سنتی و سراب ها در نظر گرفته شود، شاهد یک رشد و شکوفایی بزرگ‌ در منطقه در جهت ایجاد اشتغال و رونق تولید در کشاورزی شهرستان رامهرمز خواهیم بود.

خبرنگار: مریم جم

رامهرمز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر