کد خبر: 780556 A

کلانتری در جلسه ستاد ملی مقابله با ریزگردها در خوزستان:

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور، گفت: برای بازسازی بهتر استان خوزستان، اصول توسعه پایدار را به مدیران خود دیکته کنید تا برای اندک مبلغی تولید، مبالغ بیشتری ضرر به بار نیاورند چرا که برای طرح های بدون مطالعه حتی اگر طوفان شود، یک ریال هم نمیدهم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، عیسی کلانتری عصر امروز سه شنبه ۱۱ تیرماه در جلسه ستاد ملی مقابله با ریزگردها که در سالن جلسات ستاد بحران استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: از همه مدیران استان بابت تلاش هایی که در سیل اخیر کردند، تشکر می کنم‌.

وی افزود: با دخل و تصرف در محیط زیست، به طبیعت تجاوز کردیم و نباید از خشم طبیعت ناراحت شویم و اعتراض کنیم.

کلانتری تصریح کرد: تا ۲ سال پیش، امکان سنجش اوزون سطح پایین را نداشتیم و اکنون این امکان در تهران فراهم شده است.

وی ادامه داد: زمانیکه وزارت نفت به زنگنه تحویل داده شد، متوسط گوگرد هوا از ۲ هزار به ۲۰۰ رسیده که جای تشکر دارد. البته یکی دیگر از استانداردهای جدید کاهش اوزون سطح پایین است که برای آن باید مقدار افزودنی های بنزین سنجش گردد تا به سالم تر شدن هوا کمک شود.

کلانتری با اشاره به اینکه محیط زیست در کشور به شدت مورد تهدید است، تاکید کرد: حدود ۵۰ سال پیش، دشت های خوزستان سرسبز بود؛ ما می توانیم خوزستان را گلستان کنیم و نباید نگران آب در این استان باشیم چرا که تا پنجاه سال آینده مشکل آب نخواهد داشت. خوزستان بیش از آنکه نفت در زیر زمین داشته باشد، خاک بر روی زمین دارد و این وظیفه خود شما است که استان خود را حفظ کنید.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه بودجه امسال ریزگردها تنها متعلق به خوزستان نیست و شامل کل جنوب کشور می شود، اذعان کرد: ما می توانیم کارهای خوبی انجام دهیم اما به شرط اینکه اصول توسعه پایدار را رعایت کنیم و این نکته را به مدیران خود دیکته کنیم تا برای ۲ هزار تومان تولید، هزاران تومان ضرر نزنند.

وی با بیان اینکه برای جذب بودجه سال در تصمیم گیری عجله نکنید، گفت: بگذارید مطالعات کامل شود. موسسه تحقیقات سازمان مراتع و جنگل ها در ارائه تحقیقات تاخیر داشته است، به همین سبب در خاک قلیایی، بوته کاری شده در حالیکه هیچ فایده ای ندارد و این به دلیل کار بدون مطالعه است. برای طرح های بدون مطالعه اگر طوفان هم به پا شود حتی یک ریال هم نمیدهم.

کلانتری ضمن تشکر جدی از بهداشت و درمان شمال و جنوب کشور، بیان کرد: عملکرد بهداشت و درمان در مناطق سیل زده در سطح جهان مانند یک معجزه است چرا که ما در سیل بی سابقه اخیر،  یک بیماری اپیدمی نداشتیم که نشانگر تلاش مردم و دولت است.

وی با بیان اینکه در خصوص ساماندهی زباله ها و پسماندها پیشرفتی نداشتیم، خاطر نشان کرد: بودجه ۱/۳ میلیارد دلاری پسماند ها در مجلس تصویب نشد و امسال نیز مشخص نیست بتوانند این بودجه را جذب کنند یا نه؟ به همین دلیل نتوانستیم در این زمینه کاری انجام دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تقریبا در همه موارد حقابه تالاب ها با وزارت نیرو به تفاهم رسیده ایم، گفت: نباید حقابه تالاب ها را به کشاورزی بفروشند. حقابه تالاب ها باید باز ستانده شود.

6ade90a1-b0a6-4c12-a817-8fd2de85146d

b89afd93-d380-4db2-8a6a-d048eea433d3

خبرنگار: مریم جم

خوزستان سازمان حفاظت از محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر