کد خبر: 780418 A

معاون میراث فرهنگی خوزستان خبر داد:

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان از آغاز به کار مجدد عملیات حفاظت و مرمت خانه تاریخی مرجع عالیقدر آیت‎الله حاج شیخ‎جعفر شوشتری واقع در بافت تاریخی شوشتر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، احمدرضا حسینی بروجنی اظهار داشت: مرمت این اثر تاریخی که از بناهای با ارزش دوره قاجار و دارای معماری منحصر بفرد و تزئینات وابسته به معماری خاص اقلیم خوزستان است، با نظارت معاونت میراث فرهنگی استان و با رویکرد حفاظت‎محور و نجات‎بخشی از سر گرفته شده است.

وی با اشاره به این‎که کارگاه مرمت خانه تاریخی شیخ‎جعفر شوشتری از کارگاه‎های فعال در شهرستان شوشتر است، ادامه داد: سال گذشته بر اثر بارندگی‎ها و رانش‎های موجود، آسیب‎های جدی به دیوار غربی و جنوبی این خانه وارد آمد که اکنون تکمیل دیوار غربی و اجرای مجدد برخی تاق‎های این ضلع و نیز اجرای بندکشی آن در دستور کار مرمت این بنا قرار دارد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان با بیان این‎که از سال گذشته تاکنون چندین فصل کار مرمت در این خانه به منظور حفاظت و مرمت آن صورت گرفته است، افزود: در سال گذشته با تأمین اعتبار لازم از محل اعتبارات ابلاغی ملی و  انجام اقدامات حفاظتی در این بنا، اثر پیش گفته از وضعیت بحرانی خارج شد و در فصل جدید مرمتی نیز اقداماتی از قبیل سبک‎سازی بام، اجرای عایق رطوبتی با مصالح کاملا سنتی و ترمیم جداره‎های آجری و سنگی توسط پیمانکار متخصص مرمت با نظارت معاونت میراث فرهنگی استان درحال انجام است .

وی گفت: اعتبار در نظر گرفته شده در سال 1397، از دو محل اعتبارات ملی (مشارکت در مرمت بناهای بخش خصوصی) و اعتبارات استانی، تأمین شده است که در صورت تخصیص اعتبار در سال جاری این روند تا مرحله مرمت تکمیلی با هدف باززنده‎سازی بنا ادامه خواهد یافت.

حسینی بروجنی همچنین بیان کرد: این کارگاه مرمتی با بکارگیری استادکاران معماری سنتی و نیروهای بومی به تعداد ۱۵ نفر نیز اشتغالزایی کرده است.

وی قدمت این خانه تاریخی را دوره قاجار عنوان و تصریح کرد: این خانه در محله میدان شیخ از محله‎های تاریخی شوشتر ساخته شده است و بانی و بنیان‎گذار آن، مرجع عالیقدر حاج شیخ‎جعفر شوشتری است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان در توصیف این خانه، گفت: خانه تاریخی حاج شیخ جعفر شوشتری یکی از اجزاءِ مجموعه‎ شهری در شهر شوشتر است که با نام شیخ جعفر شوشتری شناخته می‎شود.

وی افزود: این مجموعه شامل خانه، حسینیه، مدرسه، مسجد و ساباط است که همه این اجزاءِ ارزشمند در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده‎اند.

بروجنی یادآور شد: خانه حاج شیخ‎جعفر شوشتری را می‎توان یکی از خانه‎هایی با شاخصه‎های معماری ایرانی و شوشتری دانست؛ چراکه تمامی اجزاء و عناصر یک خانه ایرانی را در آن به خوبی می‎توان مشاهده کرد.

شوشتر میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر