کد خبر: 780241 A

پیش از ظهر امروز صورت گرفت؛

ایستگاه پمپاژ انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب شادگان با حضور رئیس سازمان محیط زیست، معاون اول رئیس جمهور، استاندار خوزستان و دیگر مسئولان استانی و کشوری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، امروز سه‌شنبه- ۱۱ تیرماه-  پروژه زیست‌محیطی تامین حق آبه تالاب بین‌المللی شادگان از رودخانه کارون به وسیله ایستگاه پمپاژ با حضور عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست و معاون اول رئیس جمهور و استاندار خوزستان دیگر مسئولین استانی و کشوری افتتاح شد.

این پروژه با مشارکت سازمان آب و برق خوزستان و اداره کل محیط زیست خوزستان در سال ۹۶ آغاز و در تیرماه ۹۷ به اتمام رسید.

توجه به خشکسالی حوضه رودخانه‌های مارون و جراحی و تغییر اقلیم طرح انتقال آب رودخانه کارون به تالاب شادگان در سال ۹۳ توسط سازمان محیط زیست خوزستان آغاز و ادامه عملیات اجرایی طرح در سال ۹۶ به سازمان آب و برق خوزستان واگذار شد.

احیاء زیست محیطی و تأمین بخشی از حق آبه تالاب از رودخانه کارون، امکان انتقال بخشی از دبی سیلابی رودخانه کارون به تالاب و جلوگیری از ایجاد و توسعه کانون های ریزگرد از اهداف این طرح است.

ایستگاه پمپاژ آب رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان به دبی ۵ متر مکعب و سیستم انتقال این آب از کانال بتنی مقطع ذوزنقه ای به طول ۵ هزار و ۶۵۰ متر و عرض ۵ متر و ارتفاع ۲ متر است.

سیستم تامین برق ایستگاه از خط برق تک مداره ۳۳ کیلو ولت تامین می شود. هزینه اجرای کل طرح ۱۰۵ هزار میلیون ریال است.

 

 

خبرنگار: مریم جم

تالاب شادگان رودخانه کارون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر