کد خبر: 778603 A

طی مراسمی صورت گرفت؛

ایزابل بلانکو دل‎پینال، نویسنده و پژوهشگر آلمانی در سفر به ایران و استان خوزستان جدیدترین تألیف خود با موضوع آثار تاریخی ایران را به مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اهداء نمود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، این کتاب تحت عنوان "Iran und Al-Andalus Wasserbau und Paradiesische Gärten im Alten Persien" (سیستم مهندسی هیدرولیک ایران و آل‎اندلس و باغ‎های بهشت در ایران باستان) که به زبان آلمانی تألیف شده است را طی مراسمی به اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تقدیم کرد. 
 
این مراسم با حضور بلانکو نویسنده کتاب، غلام شجاعی سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی خوزستان، کاظم پوره پژوهشگر و نویسنده کتاب هویت موسیقی شوشتر، جمعی از کارشناسان اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان و تعدادی از راهنمایان گردشگری در خانه تاریخی ماپار اهواز برگزار شد.
 
این پژوهشگر آلمانی در توضیح کتاب خود عنوان کرد: این کتاب به طور کلی درخصوص جاذبه‎های تاریخی ایران، باغ‎ها و سیستم‎های هیدرولیکی این کشور و بخش‎های مختلف مرتبط با آن همچون قنات‎ها است.
 
بلانکو با بیان این‎که عمده پژوهش‎های من در خصوص سیستم‎های هیدرولیکی باستان، در اندلس (بخش اسلامی اسپانیا) انجام شده است، افزود: پیش از این کتاب، چندین کتاب در خصوص اندلس نگارش کرده بودم و از مطالعه اسپانیا و سیستم‎های هیدرولیکی موجود در اندلس به این نتیجه رسیدم که این تمدن اگرچه به اروپا کشیده شده بود، اما سابقه و قدمت آن در نهایت به ایران باستان برمی‎گردد.
 
وی تصریح کرد: تمدن موریش در اروپا تمدنی است که در مورد سیستم‎های هیدرولیکی، کاربردهای آب، علوم و بخش‎های پزشکی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و در تمام دوره‎ای که من درحال نوشتن و تحقیق بودم این سوال در ذهن من بوده است که این دانش‎ها در دوره پیش از ظهور اسلام چگونه به دست آمده‎اند.
 
این نویسنده با اشاره به این‎که چندین سفر به کشورهای مختلف از جمله سوریه، اردن، بخش قدیم اردن، ازبکستان، باختر باستان و مراکش که شامل این موضوع می‎شدند داشتم، افزود: دو سفر نیز به ایران داشتم و در هر سفر متوجه شدم که مردم اشتیاق خاصی نسبت به نویسنگان آلمانی دارند و از این‎رو در تحقیقاتم به من کمک می‎کردند و پشتیبان من بودند. 
 
وی ادامه داد: در سفر به ایران قنات‎های شوشتر و یزد و نیز مکان‎های عمومی را دیدم و این مکان‎های عمومی به نوعی مبنای کار من برای نگارش این کتاب نیز بود. 
 
بلانکو در ادامه به بازدید خود از چغازنبیل اشاره کرد و گفت: معبد چغازنبیل یکی از مجهزترین حالت‎های معماری را دارا و مکانی است که بیش از 3000 سال تاریخ دارد؛ این در حالی است که سیستم پالایش آب این مکان نیز در دوران باستان بسیار قابل تأمل است.
 
وی خاطرنشان کرد: خط مبنای من در زندگی کاری این است که اگر شما تاریخ کشوری را ندانید نمی‎توانید انسان های امروزی آن کشور را نیز درک کنید؛ بنابراین من نگارش این کتاب را با قدیمی‎ترین بخش‎ها مانند چغازنبیل آغاز کردم و سپس به سمت مدرن‎ترین بخش‎ها حرکت کردم. 
 
این پژوهشگر آلمانی اظهار کرد: سیستم پالایش آب در دوران باستان در چغازنبیل، قنات‎ها که بزرگترین و عمیق‎ترین تحول در سیستم‎های آبرسانی ایران هستند و نیز باغ‎های ایرانی به ویژه در پاسارگاد بسیار بی‎نظیر هستند که سعی کردم در این کتاب به تناسب به همه آن‎ها بپردازم.
 
در ادامه غلام شجاعی سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز ضمن تقدیر از اقدام ارزنده این بانوی آلمانی در نگارش این کتاب خطاب به وی گفت: کاری که ما در ایران باید در راستای معرفی آثار تاریخی خود انجام دهیم را شما به نحو احسن انجام دادید و امیدواریم شاهد موفقیت روزافزون شما و پژوهش‎های بعدی شما در خصوص سایر آثار تاریخی ایران نیز باشیم؛ چرا که ایران دارای آثار باستانی و تاریخی بسیار غنی‎ای است.
 
در پایان این مراسم، شجاعی سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان به نیابت از سیدحکمت‎اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی استان، کتاب اهدایی ایزابل بلانکو دل پی‎نال را از او تحویل گرفت و لوحی را به رسم یادبود به این نویسنده آلمانی تقدیم کرد. همچنین نمونه‎ای از صنایع دستی استان خوزستان ( اثر کپوبافی) نیز از سوی سرور کوتی راهنمای ارشد گردشگری استان به این نویسنده اهدا شد.
میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر