کد خبر: 769731 A

در گفتگوی اختصاصی با ایلنا مطرح شد؛

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: بجز اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، دیگر دستگاه های معین از جمله شرکت متن و اروندان به تعهدات خود عمل نمی کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، کیخسرو چنگلوایی عصر یکشنبه ۱۲ خردادماه در حاشیه جلسه ستاد بازسازی مناطق سیل زده در خصوص شرایط حمل و نقل محصول چغندر قند و آماده سازی اراضی برای کشت تابستانه اظهار کرد: با هماهنگی های درون استانی و گسیل کامیون هایی از خارج از استان، روند کار بهتر شده است.

وی افزود: در حال حاضر روزانه ۷۵۰ کامیون مشغول حمل محصول چغندرقند هستند و با همکاری اداره کل راهداری استان و قرار گرفتن این محصول در میان کالاهای اساسی مشمول ۳۰ درصد شارژ سوخت در نظر گرفته شده برای کامیون های حمل بار از بندر، بهتر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برداشت گندم مراحل نهایی خود را میگذراند؛ پیش بینی می کنیم با گسیل کامیون های آزاد شده از حمل  گندم به سوی حمل چغندرقند، برداشت این محصول حداقل تا اواسط تیر ماه به طول بیانجامد.

وی با اشاره به اینکه ۱۹۷ هزار هکتاری از اراضی کشاورزی در سیل اخیر دچار آب‌گرفتگی شدند، تصریح کرد: ۱۵۰ هزار هکتار از آب تخلیه شدند و ۴۷ هزار هکتار باقی مانده در شهرستان های دشت آزادگان و هویزه قرار دارند که دستگاه های اداره کل راه و شهرسازی در حال فعالیت هستند.

چنگلوایی تاکید کرد: راه حل خروج هر چه سریعتر آز از اراضی، بستن سیل بندها است؛ زیرا هر چه قدر آب  هم تخلیه کنیم باز هم از محل شکستگی سیل بندها آب وارد اراضی خواهد شد.

وی عنوان کرد: ۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی هم در اهواز زیر آب است که برای تخلیه نیاز به لوله های انتقال آب دارد بدین منظور رایزنی هایی با ستاد بحران انجام شده و دستوران مقتضی برای حل این مشکل  از طریق شرکت های موجود در استان در حال انجام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حداکثر تا ۲ هفته آینده اراضی از آب تخلیه خواهند شد، تاکید کرد: بخش عمده ای از اراضی آماده کشت خواهند شد و بخش دیگر نیز نیاز به رگلاژ و تسطیح دارد؛ ولی برای کشت برنج مشکلی نخواهیم داشت.

چنگلوایی با اشاره به اینکه قرار بود برخی دستگاه های معین به تعهدات خود عمل نکرده اند، گفت: بجز اداره کل راه و شهر سازی، بقیه دستگاه های معین از جمله شرکت متن و اروندان به تعهدات خود عمل نکرده اند.

خبرنگار: مریم جم

سازمان جهاد کشاورزی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر