کد خبر: 762974 A

استاندارخوزستان:

استاندار خوزستان با بیان اینکه ۹۵ درصد هدفگذاری میزان صادرات غیرنفتی در سال ۹۷ از خوزستان محقق شد، گفت: پارسال از ۸.۵ میلیارد دلار هدفگذاری صادرات غیر نفتی از خوزستان ۸.۱ میلیارد دلار تحقق یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی در کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان در سرسرای استانداری اظهار کرد: ارزش هر تن صادرات از خوزستان در پارسال 482 دلار و هر تن واردات به استان 442 دلار بود؛ ارزش هر تن صادرات از خوزستان به کشور عراق 534 دلار ارزیابی شد که این آمار نشان از بالا رفتن ارزش افزوده کالاهای صادراتی از استان است.

وی ادامه داد: میزان ارزش صادرات از خوزستان در سال 97 نسبت به مدت مشابه پیش از آن 12 درصد رشد را نشان می دهد، اما از لحاظ وزنی 12 درصد کاهش یافته که این مهم نشان دهنده رشد کیفی صادرات در استان است.

شریعتی گفت: تراز تجاری خوزستان در سال 97 مثبت 1.3 اعلام شده و میزان صادرات از واردات بیشتر بوده است.

استاندار خوزستان فعال تر شدن مرزهای خوزستان با عراق و افزایش صادرات به این کشور را از دیگر برنامه های اقتصادی خوزستان بیان کرد.

وی با اشاره به اهمیت مرز چذابه در صادرات کالا به کشور عراق ادامه داد: نیمی از صادرات خوزستان به کشور عراق از مرز چذابه انجام می گیرد و باید مشکلات مرزهای چذابه و شلمچه برطرف شود تا این مرزها فعال و پویا باشند.

شریعتی تصریح کرد: با فروکش کردن سیل در خوزستان و بازسازی جاده چذابه که بر اثر سیلاب آسیب دیده این مرز برای فعالیت های تجاری به زودی بازگشایی می شود و باید شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که صادرات از مرز چذابه همچون گذشته با قوت انجام بگیرد.

استاندار خوزستان افزود: دستگاه ایکس ری که برای مرز شلمچه تهیه شده به زودی ارسال و نصب می شود تا مشکل تاجران در این مرز برطرف شود.

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر نیز در این کارگروه، با اشاره به مشکلاتی که در بارانداز جدید منطقه آزاد اروند برای تجار وجود دارد، بیان کرد: جابجایی بارانداز در منطقه آزاد اروند از محل قدیمی 13 هکتاری به مکانی جدید که توسط بخش خصوصی اداره می شود مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.

کامران مالکیان ادامه داد: متاسفانه رسیدگی و امنیت در بارانداز جدیدی که ایجاد شده نامناسب است و تاجران و فعالان اقتصادی تقاضا دارند به همان بازانداز قدیمی برگردند.

وی همچنین گفت: یک شرکت خصوصی که در بسیاری موارد وظایف ماموران گمرک را نیز در منطقه انجام می دهد فشارها و مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی در این منطقه ایجاد کرده است.

استانداری استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر