کد خبر: 760031 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

پناهگاه «یارا» در بندر امام خمینی، محلی امن برای سگ‌های بی‌سرپرست است که در کنار کارخانه آسفالت این شهر قرار دارد.

به گزارش ایلنا از بندر امام خمینی، این پناهگاه در سوله‌ای که توسط شهرداری بندر امام خمینی به حامیان حقوق حیوانات واگذار شده، راه‌اندازی گردیده است و اولین و تنها پناهگاه برای نگهداری سگ‌های بی‌سرپرست در کل شهرستان ماهشهر به شمار می‌رود.

09

اداره این پناهگاه توسط حامیان حقوق حیوانات با همراهی انجمن دیدبان محیط‌زیست و مدیریت خانم زهرا چقالوند می‌باشد و در این پناهگاه، غذا رسانی، امداد، درمان، انگل زدایی، واکسیناسیون و عقیم‌سازیِ سگ‌های بی‌سرپرست انجام می‌شود. همچنین رسیدگی به موارد اضطراری چون حیوانات تصادفی و حادثه‌دیده و اعزام به دامپزشک و درمان، از دیگر اقدامات این پناهگاه می‌باشد.

در حال حاضر، اکثر هزینه‌های موارد یادشده توسط حامیان حقوق حیوانات منطقه تأمین می‌گردد. در ضمن برای حفاظت بیشتر، تاکنون بخشی از محوطه، فنس کشی شده است که نیاز به آن است که این کار هم به‌سرعت به اتمام برسد.

درمان سگ

درمان سگ

زهرا چقالوند درباره روند کار حامیان در سطح منطقه این‌گونه، می‌گوید: همواره رفت‌وآمد سگ‌های بی‌سرپرست در سطح شهر، سروصدای شبانه و ترس از انتقال بیماری‌های مشترک از سگ‌ها به انسان، از معضلات شهری و متناقض با بهداشت عمومی بوده است که گاها این موارد باعث شکایت برخی شهروندان می‌گردید.

وی ادامه داد: طبق مصوبه وزارت کشور در سال 78، کشتار سگ‌های بی‌سرپرست توسط شهرداری‌ها غیرقانونی اعلام شده است. اما کماکان شاهد موارد متعدد کشتار در سطح کشور هستیم و این کار باعث شد تا این حامیان حیوانات، در حد توان برای جلوگیری از کشتار سگ‌های بی‌سرپرست  تلاش نمایند.

چقالوند افزود: ما حامیان حقوق حیوانات در سطح منطقه، از سال 91 به‌صورت خودجوش و مردمی آغاز به فعالیت کرده‌ایم و پس از مدتی با شناخت یکدیگر سعی بر انجام کارهای حمایتی به‌صورت گروهی گرفتیم که امروز وجود پناهگاه یارا در بندر امام خمینی حاصل پیگیری‌ها و تلاش‌های این دوستان است.

وی به نقش بسیار مثبت بخشدار، شهردار و شورای شهر بندر امام خمینی در شکل‌گیری این پناهگاه و همچنین نقش حمایتی مسئولینی چون آقای عچرش اشاره کرده و ابراز امیدواری کرد که با همراهی و مساعدت این مسئولین در کوتاه‌ترین زمان ممکن نواقص و کاستی‌های پناهگاه یارا برطرف گردد.

سرپرست پناهگاه یارا یکی از اصلی‌ترین اهداف حامیان را فرهنگ‌سازی برشمرده و هدف بعدی را گسترش فعالیت‌ها دانست و بیان داشت: در این زمینه اقدامات خوبی در دست بررسی است. در پناهگاه یارا یکی از اهداف آن، این است که با عقیم‌سازی سگ‌ها به‌صورت درست و برنامه‌ریزی‌شده، جمعیت آن‌ها کنترل گردد و تاکنون عقیم‌سازی 10 قلاده سگ با تأمین مالی توسط دوستداران محیط‌زیست و حقوق حیوانات انجام گرفته است.

در پناهگاه یارا بندر امام خمینی (ره) تلاشی همراه با عشق  در حامیان حیوانات موج می‌زند و واقعاً این نگاه انسانی و اخلاقی به‌حق حیاتِ سایر موجودات، شایسته‌ی بهترین تقدیرهاست.

یکی از حامیان، جمله زیبایی بر زبان آورد و آن جمله این بود: انسانی که بتواند به موجودی که هم نوع و هم‌زبان خودش نیست مهر بورزد، قطعاً هیچ‌گاه به انسان دیگر هم بدی نخواهد کرد.

13

12

11

درمان سگ

بندر امام خمینی کشتار سگ های ولگرد پناهگاه یارا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر