کد خبر: 758053 A

استاندار خوزستان عنوان کرد:

استاندار خوزستان با تاکید بر آهک پاشی روستاها و کمپ‌های سیل زدگان، گفت: باید از بروز بیماری‌های واگیر، مسائل اجتماعی و روانی پس از سیل و موارد دیگر جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی در جلسه شورای سلامت که در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: هنوز سیل تمام نشده و تازه مسائل اجتماعی و انسانی سیل گریبان ما را می‌گیرد. باید با برنامه‌ریزی و کار همه جانبه مانند زمان سیل، مسیر را ادامه دهیم تا بتوانیم موفق شویم، اما اگر کار را رها کنیم، مشکلاتی گریبانگیر ما می‌شود.

وی افزود: باید از بروز بیماری‌های واگیر، مسائل اجتماعی و روانی پس از سیل و موارد دیگر جلوگیری شود. باید در کنار هم تلاش کنیم تا مسائل بحران و پس از بحران مدیریت شوند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه برخی مسائل باید به صورت اورژانسی انجام شود، گفت: اینکه اکنون مانداب‌هایی وجود دارد، درست نیست و باید در این نقاط آهک‌پاشی انجام شود و این موضوع در دستور کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: آهک‌پاشی مخصوصا در روستاهای سیل‌زده و کمپ‌ها باید به صورت ویژه در دستور کار قرار بگیرد.

شریعتی دستور داد: شهرداران باید به کمک روستاها بیایند و جهت آهک‌پاشی روستاها کمک کنند. امکانات لازم باید جهت آهک‌پاشی همه روستاها مخصوصا روستاهای سیل‌زده بسیج شوند و بر اجرای این کار نظارت و گزارش کار ارائه شود.

وی با اشاره به برخی بیماری‌های واگیر، گفت: باید از بروز بیماری‌های التور و امثال آن جلوگیری شود در غیر این صورت هیچ کاری نکرده‌ایم.

استاندار خورستان با اشاره به گرمای هوا، عنوان کرد: اکنون در نزدیکی پیک بیماری التور هستیم که با توجه به گرمای هوا نگرانی وجود دارد. البته غذایی که بین سیل‌زدگان توزیع می‌شود نظارت و بررسی می‌شود، اما همه تلاش جهت برچیده شدن عمده کمپ‌ها است.

شریعتی گفت: هنوز روستاهایی در حوضه کرخه زیر آب هستند، اما جلسه‌ای جهت کاهش خروجی سدها برگزار خواهد شد. هنوز ورودی سد بالا است و شرایط به آن گونه که می‌خواهیم نیست، اما سعی می کتیم خروجی سد را کاهش دهیم.

وی خطاب به دانشگاه‌های علوم پزشکی خوزستان بیان کرد: باید آهک‌پاشی به درستی انجام شود و در صورت لزوم دانشگاه‌های علوم پزشکی روند صحیح آهک‌پاشی را به متولیان امر آموزش دهند.

استاندار خوزستان با اشاره به دستاوردهای سیل، تصریح کرد: در مدیریت سیل در مقایسه با استان‌های دیگر عملکرد خوبی داشته‌ایم و به گونه‌ای عمل شد که کمترین مشکلات رخ داد. نباید با غفلت، همه این زحمات به هدر برود و تبعاتی پیش بیاید. مراکز بهداشت مراقبت‌های لازم را انجام دهند. نباید اجازه دهند بحران پیش بیاید و سپس ورود کنند و اقدامات لازم را باید پیش از آن انجام دهند.

شریعتی با اشاره به وضعیت بهداشت حمیدیه، گفت: در حال حاضر اولویت رسیدگی به وضعیت بهداشت حمیدیه است و اقدامات لازم مانند آهک‌پاشی و امثال آن باید سریعا انجام شود و در صورت نیاز یکی از شهرستان‌ها که دچار سیل نشده است معین حمیدیه شود و به کمک حمیدیه بیاید.

استاندار خوزستان بیان کرد: جهاد کشاورزی و دامپزشکی در خصوص تعیین تکلیف گندم‌های زیر آب هماهنگی لازم را داشته باشند و مشخص شود گندم‌ها قابلیت مصرف دام را دارند یا خیر تا سپس زمین‌های کشاورزی برای کشت تابستانه آماده شوند.

شریعتی با تاکید بر لزوم حفظ و ارتقاء سلامت، عنوان کرد: باید اقدامات مؤثر تا انتها ادامه داشته باشد تا از وقوع مشکل جلوگیری کنیم و خدشه‌ای در کار پیش نیاید.

استاندار خوزستان تصریح کرد: همچنین با توجه به اینکه همه حوضه‌های آبریز خوزستان دچار سیلاب شدند، باید در خصوص وضعیت آب شهری و روستایی مراقبت بیشتری شود و به شهرهای سیل‌زده به صورت ویژه توجه شود.

استانداری استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر