کد خبر: 752684 A

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان:

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در دیدار با اعضای شورای قضایی و قضات استان، گفت: معیشت عشایر خوزستان در کشاورزی و دامداری است، اما معیشت آنها گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، قاسم ساعدی در دیدار رئیس قوه قضاییه با خانواده معظم شهدا، عشایر و مسئولین خوزستان که امروز  پنجشنبه 29 فروردین ماه در تالار فجر اهواز برگزار شد، اظهار کرد: نخستین شهدای هشت سال جنگ دفاع مقدس و مدافعان حرم فرزندان خوزستان هستند، اما پس از جنگ بحران های یکی پس از دیگری بر خوزستان تحمیل می شود؛ سو مدیریت ها، بی مدیریت ها و اهمال و تسهال وجود داد.

وی افزود: اقوام مختلف مردم خوزستان امروز دست به دست هم دادند که تحت عنوان گروه های جهادی در سیل بندها مانند جبهه جنگ هست سال دفاع مقدس بوده است؛ این سیل برکتی دیده می شود و روحیه همبستگی، تعاون و احساس مسئولیت وجود دارد و همبستگی ملی حاصل آن است.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما به عنوان خدمتگزاران پنج میلیون نفر که در خوزستان نفس می کشند. سیلی که رخ داده سیلاب نبوده است؛ سیلاب تعریف علمی دارد و معنای آن را در استان های ایلام و لرستان می توان پیدا کرد.

ساعدی ادامه داد: امروز آنچه بر خوزستان محسوس است عدم مدیریت صحیح آب در دو حوضه تخصصی آبگیری و رهاسازی است؛ امروز از سوء مدیریت، بی تدبیری و عدم پیش بینی وضعیت بارندگی در استان های بالادست و حوضه کرخه و دز موجب شده دار و ندار مردم و عشایر خوزستان از بین برود.

وی افزود: معیشت عشایر خوزستان در کشاورزی و دامداری است، اما معیشت آنها گرفته شده است. در سال 95 با وقوع سیلاب به مردم شعیبیه، شوشتر، شوش و دشت آزادگان خسارت وارد شد؛ اما کسی حساب و کتابی نکرد و سراغی نگرفت، اما امروز چنین چیزی را نمی پذیریم.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان ادامه داد: این اهمال و تسهال را از سوی مدیران بی تجربه یا عدم تخصص کافی همیشه این پدیده های شوم را بر مردم تحمی کرده است. در تابستان مردم از خشکسالی داد می زدند و آب شرب نداشتند که آقا دولت را مامور به رسیدگی به خوزستان کرد. متاسفانه امروز با اندک بارانی و با این سدسازی همه دار و ندار مردم از بین رفت پس فلسفه سدها چیست؟ سدهایی که برای احداث آنها خرج زیادی شده اما نمی توانند باران را مدیریت کنند جای تامل دارد.

ساعدی گفت: انتظار می رود کمیته حقیقت یاب تشکیل شود و با دید کارشناسانه، متأملانه و بر حسب اسناد و مدارک و شواهد پیش بینی هایی که در تابستان گذشته تاکنون بررسی شود و با خاطیان برخورد حقوقی شود. نظام حقوقی حاکم بر کشور ما برگرفته از تعالیم الهی است که نباید حق هر شهروندی ضایع شود. امروز 5 میلیون نفر در خوزستان مبتلا بع این مشکل هستند که امیدواریم برخورد با خاطیان حداقل موجب شود مسئولین به خود بیایند و پیش بینی هایی صحیحی داشته باشند.

وی بیان کرد: چهار ماه قبل وضعیت آب و هوا پیش بینی می شود و از 45 روز قبل هشدارها باید جدی گرفته شود. امروز دو رودخانه پر آب خوزستان کارون و کرخه نتوانستند آب را مدیریت کنتد. تجاوز به حریم و بستر رودخانه کار چه کسی است.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان افزود: بیش 200 متر از عرض رودخانه کارون گرفته شده و نمی شود آن را رودخانه حساب کرد. رودخانه های کرخه  کارون در هیچ دهه ای لایروبی نشده اند. لایروبی انتهای رودخانه کرخه در شورای عالی آب از چهار ماه قبل مطرح شده و پس از مصوبه آن تیز هیچ اقدام عملی انجام نشده است.

 ساعدی ادامه داد: امروز نه تنها کشاورزی و دامداری را از دست دادند بلکه از بهمن ماه تاکنون درگیر سیل هستند. زیرساخت های آب و فاضلاب نشست کرده اند و فاضلاب زیر پای مردم فوران می کنند. از طرفی دیگر راه های  روستایی از بین رفته اند. منازل مسکونی روستاییان و ختی آسفالت و زیر ساخت های شهری  از وجود مجاورت، پس زدگی و نشت آب از بین رفته اند. انتظار می رود آیت الله رئیسی با عنایت به مردم خوزستان پیگیری دقیقی کند.

مجمع نمایندگان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر