کد خبر: 748197 A

وزیر کشور:

وزیر کشور گفت: با توجه به گرم شدن هوا در روزهای آینده، امکان زندگی زیر چادر و سکونتگاه های اضطراری سخت تر خواهد شد، بنابراین تلاش کنیم آماده سازی منازل آسیب دیده انجام شود تا مردم سریع‌تر به خانه و زندگی خود برگردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه دوشنبه در نشست‌شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌خوزستان با اشاره به تلاش‌های کارآمد و موثری که برای مقابله با سیلاب در خوزستان صورت گرفته است، اظهار داشت: هر چقدر مردم در سکونت گاه‌های موقت بیشتر بمانند با توجه به این که هوا گرم تر خواهد شد و امکان بروز بیماری‌ها ممکن خواهد شد سعی می کنیم ماندن در این سکونتگاه ها را کاهش دهیم.

وی با بیان این که هنر مدیریت، درایت، علم و فداکاری در خوزستان جمع شده است، گفت: سیل وسیعی در خوزستان رخ داد اما هیچ تلفات جانی نداشت و این موضوع قابل تقدیر است.

وزیر کشور ضمن بیان اینکه در بحث مقابله با سیلاب در خوزستان بهتر از دیگر استان‌ها عمل شد، افزود: اکنون نیز کاهش خسارت مالی به عنوان اولویت بعدی اقدامات ما قرار دارد.

رحمانی فضلی گفت: در طول 10 روز اخیر در خوزستان همه نیروها با همه قدرت پای کار آمدند و در عین حال با هماهنگی کامل و تاثیرگذار و با بهره‌وری بسیار بالایی عمل کردند.

وی ادامه داد: اما مهمتر این که در راس همه کارها مردم خوب استان قرار دارند که بار دیگر فداکاری، ایثار و تلاش و مجاهدت آنها ثبت شد که جای قدردانی دارد.

وزیر کشور با اشاره به این که وزیر نیرو چند روز در خوزستان مستقر بود و جلسات متفاوتی با کارشناسان و مدیران داشت، بیان کرد: تدابیر خوبی از نظر مدیریت منابع آب و ورودی و خروجی برای تعداد روزهای مشخصی که قابل بازنگری باشد اندیشیده شده تا در 2 روز آینده تحول بسیار خوبی را در زمینه مدیریت روان آب ها شاهد باشیم.

رحمانی فضلی افزود: پنج استان به عنوان معین خوزستان تعیین شده که اکنون در شهرستان های مختلف مستقر شدند و مدیریت این امکانات باید به صورت جدی و موثر باشد و از تداخل ها و موازی کاری ها پیشگیری شود.

وی با اشاره به اینکه نیروهای نظامی هم برای امداد رسانی به سیل زدگان در استان تلاش بسیار خوبی داشتند، گفت: خوشبختانه نیروهای نظامی امکانات خود را به میدان آوردند و به سیل زدگان کمک های بسیار خوبی انجام دادند.

وزیر کشور با اشاره به وضعیت خدمات رسانی، امداد و تغذیه سیل زدگان بیان کرد: هلال احمر به عنوان دستگاه متولی توزیع اقلام می بایست عادلانه، به موقع و مناسب انجام دهد تا مردم با مشکلات مواجه نشوند.

رحمانی فضلی با تاکید بر هماهنگی میان مدیران اجرایی و دستگاه‌های عملیاتی در همه مراحل، بیان کرد: برآورد همه خسارت ها در استان های مختلف به رئیس‌جمهوری ارائه شده که با نظر مساعد مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه تامین می شود، البته از محل ماده های 10 و 12 نیز بخشی از خسارت ها تامین خواهد شد.

وی با اشاره به آرام سازی مردم در فضای فعلی گفت: سیاست ما امید بخشی به مردم، جلب مشارکت و اطمینان بخشی به آنها است تا دشمنان که دنبال سوء استفاده از این شرایط هستند به اهداف خود نرسند.

وزیر کشور تصریح کرد: دشمنان ما با تبلیغات و شایعات وسیعی که در جهت مایوس سازی مردم داشته اند نتوانسته اند به اهداف شومشان دست یابند.

رحمانی فضلی ادامه داد: مسئولان باید تا پایان امداد رسانی و مطلوب شدن شرایط در بین مردم حضور داشته باشند و با آن‌ها همدلی و همراهی داشته باشند و به خواسته‌های آنها پاسخ دهند تا مردم را کنار خود ببینند.

وی تصریح کرد: درخصوص مقاومتی که در برخی مناطق برای تخلیه وجود دارد باید تمام انرژی خود را برای جلب رضایت و اعتماد سازی و مشارکت مردم بگذاریم، اما اگر در برخی موارد لازم شد برای حفظ مصالح عمومی از روش های مختلف استفاده کرد.

وزیر کشور عنوان کرد: مسئولیت مدیریت امکانات و ماشین آلات به صورت متمرکز و نظارت بر توزیع و بهره برداری از آنها با وزارت راه و شهرسازی است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در بحث منابع جبران خسارت ها باید از تسهیلات بانکها استفاده کنیم، ادامه داد: همچنین دستگاه های متولی باید با اولویت مناطق سیل زده بخشی از بودجه سال 98 را به این منظور اختصاص دهند ضمن آنکه صحبت هایی نیز با مقام معظم رهبری شده تا اعتبار لازم از محل صندوق توسعه ملی تامین شود.

وزیر کشور درخصوص تامین امنیت نقاط سیل زده گفت: پس از حادثه میزان سرقت بسیار کاهش یافته و تقریبا هیچ سرقتی در مناطق سیل زده گزارش نشده و نیروهای امنیتی و انتظامی هم مراقب هستند و جای هیچ نگرانی نیست.

به گفته وی استان خوزستان 11 سد دارد که به غیر از سد دز و شهید عباسپور، بقیه بعد از انقلاب ساخته شده اند، اگر این سدها نبود خوزستان در این حادثه سیل به دریاچه ای بزرگ تبدیل می شد.

رحمانی فضلی یادآور شد: بیش از 18 میلیارد متر مکعب آب پشت سدهای خوزستان ذخیره شده است که اگر این سدها ساخته نشده بود این حجم آب خسارت های عظیمی برجا می گذاشت.

وی تصریح کرد: در کل استان حدود 240 روستا هستند که دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که از این تعداد حدود 100 روستا کاملا در آب غرق شده اند و خسارت اساسی دیده اند.

گفتنی است، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برای دومین بار در جریان جاری شدن سیلاب اخیر برای بررسی وضعیت مناطق سیل زده دیروز دوشنبه به اهواز سفر کرد.

لازم به ذکر است، در سیلاب اخیر در استان 47 اردوگاه اسکان سیل زدگان در استان برپا شده است که بیش از 30 هزار نفر سیل زده در این اردوگاه ها مستقر شده اند. درپی این سیلاب تاکنون دستور تخلیه 210 روستا و 6 شهر استان صادر شده است.

وزیر کشور استانداری استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر