کد خبر: 736062 A

رئیس کل گمرک ایران:

رئیس کل گمرک ایران گفت: خوزستان محل ورود عمده کالاهای اساسی کشور است و گمرک بندر امام خمینی (ره) در خصوص واردات کالاهای فله در صدر گمرکات ایران قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، عصر امروز ۱۳ اسفند ماه، مهدی میراشرفی در حاشیه بازدید از گمرک بندر امام خمینی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هدف از سفر به استان خوزستان بازدید از گمرکات این استان است، چرا که گمرکات استان خوزستان یکی از راهبردی ترین گمرکات کشور است.

وی افزود: همانطور که استان خوزستان به لحاظ کلی یک استان راهبردی در زمینه های مختلف کشاورزی، معدنی، صنعتی، اقتصادی، تجارت و بازرگانی است، در بحث گمرکات نیز مجموعه ای از تمامی مرزها را در این استان داریم به نحوی که گمرکات بنادر دریایی، مرز هوایی و خشکی با کشورهای همسایه است.

میراشرفی تصریح کرد: عملا نگاه کشور به همسایگان در بخش تجارت خارجی است مخصوصا کشورهایی که شریک اول و دوم تجاری در همسایگی ایران هستند.

رئیس کل گمرک ایران گفت: در 11 ماهه اول سال جاری به عراق 40 میلیارد دلار صادرات نفتی و غیرنفتی داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: کشور چین با 8.3 میلیارد دلار مقام اول شریک تجاری ایران و عراق با 8.2 میلیارد دلار شریک دوم تجاری ایران است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه خوزستان به جهت مرز دریایی و زمینی با عراق همسایه است، عنوان کرد: یکی از اهداف سفر به خوزستان بازدید از گمرکات و ارتقاء زیرساخت ها به سطحی که سهم بیشتری از تجارت در مرزهای زمینی و دریایی با عراق داشته باشند.

میراشرفی بیان کرد: اقداماتی که در شرایط تحریم انجام دادیم عمدتا متمرکز بر این است که اختیارات گمرکات اجرایی را ارتقاء دهیم به گونه ای که گمرک ایران عمدتا به کارهای ستادی مشغول باشد و گمرکات اجرایی از اختیارات بیشتری برخوردار باشند که بتوانند در تسهیل تجارت، خدمات رسانی به ارباب رجوع از اختیارات کافی برخودار باشد که این موضوع درتمامی حوزه های فنی، اداری - مالی و آی تی در حال انجام است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در هفته گذشته یکی از مباحث فنی که تعیین ارزش کالاهای وارداتی بود، طی بخشنامه ای قوی به کلیه گمرکات ابلاغ شد که اتفاق و عملیاتی که در بحث تعیین ارزش در گمرک ایران در حال انجام بود به گمرکات اجرایی تفویض شد و از ابتدای سال آینده تعیین ارزش کالاهای وارداتی قسمت اعظم این فرآیند در گمرکات اجرایی انجام خواهد شد که این فرآیند تأثیر بسزایی در تسهیل تجارت خواهد داشت.

رئیس کل گمرک ایران اشاره کرد: یکی از برنامه هایی که گمرک ایران برای تسهیل تجارت دارد، رفتن به سمتی هست که کنترل ها را از حالت فیزیکی و مزاحم به کنترل های غیرفیزیکی و غیرمزاحم سوق دهیم و استفاده از تجهیزات شبیه دستگاه ایکس ری و سامانه های جامع گمرکی و لینک آن به سایر دستگاه ها که می تواند موجب تسهیل و سرعت در برخورداری مراجعان از خدمات باشد.

معاون وزیر امور اقصادی و دارایی گفت: طی 11 ماه سال جاری 38.5 میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده که 1.5 میلیارد دلار بحث تراز تجاری مثبت است و از این 38.5 میلیارد دلار تقریبا ماهی یک میلیارد دلار کالای اساسی به کشور وارد شده است که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 700 هزار تُن افزایش داشته است.

میراشرفی خاطر نشان کرد: یکی از دلایل سفرمان به خوزستان این است که عمدتا کالاهای اساسی از خوزستان به کشور وارد شده است و گمرک حضرت امام در صدر گمرکاتی است که بیشترین کالاهای فله از این گمرک ترخیص می شود و به دنبال این هستیم که اگر نیاز است و مشکلاتی باشد آنها را تا حد توان حل کنیم و با دستگاه های مرتبط با حوزه تجارت نیز هماهنگی بیشتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه گمرک ایران با توجه به اعتباراتی که دارد یکی گمرکاتی است که به دستگاه ایکس ری مجهز است، گفت: خوشبختانه براساس رایزنی های انجام شده قرار شد از توان تولیدکنندگان داخلی استفاده کنیم که سه دستگاه ایکس ری تولید داخل خریداری و نصب شده و در مرحله اخذ تأییدیه از سازمان انرژی اتمی است و در خصوص سایر زیرساخت هایی که گمرک دارد اقداماتی انجام می دهد.

رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: تاکنون شاید توجه کافی به ساماندهی مرزهای زمینی نشده بود ولی مرزهای زمینی به عنوان یک پتانسیل خیلی قوی هستند که می تواند چنانچه ساماندهی شوند هم هزینه های تجارت را کاهش و هم افزایش اشتغال را در بحث خدمات لجستیک و تجارت داشته باشیم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: در هفته های گذشته طی بازدید از گمرکات زمینی غرب کشور، در باشماق یک سری تصمیمات گرفته شد و مبلغ قابل توجهی به گمرک پرویز خان اختصاص داده شده که بی سابقه و شاید برای اولین بار بوده است؛ بر این اساس باید طی 16 ماه گمرک پرویز خان را ساماندهی کنیم.

میراشرافی در پایان عنوان کرد: ساماندهی گمرکات چذابه و شلمچه نیز در دستور کار است و طی سفر دو روزه به خوزستان حتما برنامه هایی برای این مرزها خواهیم داشت.

گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر