کد خبر: 727810 A

وزیر بهداشت در نشست رؤسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی خوزستان:

وزیر بهداشت گفت: درود می فرستیم به روح همه شهدای خوزستان و همه شهدایی که در نقاط مختلف کشور در خاک پاک و مقدس خوزستان به فیض شهادت رسیدند. این سرزمین را از وجوه مختلف می شناسم و از ایام دفاع مقدس و دوران معاونت در وزارت بهداشت تا کنون با این استان آشنایی دارم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، سعید نمکی در نشست رؤسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان خوزستان که در ستاد دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، اظهار کرد: زمانی که مسئولیت معاون بهداشت وزارت بهداشت را بر عهده داشتم، در استان خوزستان با مسائل متعددی از جمله مالاریا، مشکلات سلامت روان ناشی از جنگ، شیوع بالای دیفتری و بیماری های مشترک بین انسان و دام روبرو بودیم، اما امروز خدا را شاکرم که زیرساخت های حوزه سلامت و دستاوردهای که در کاهش شاخص های مرگ و میر مادران باردار، نوزادان و کودکان این استان، خوشحال کننده و ارزشمند است و به خودم می بالم که این گزارش های ارزشمند را از وضعیت این استان می شنوم.

وی تصریح کرد: در دهه های گذشته فرزندان مان را با 5 دلار علیه 6 بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کردیم و توانستیم با روش های ساده که وزارت بهداشت در آن نقش اصلی و محوری داشت، در بین 23 کشور شرق مدیترانه رتبه اول را به دست آوریم، اما امروز وضعیت بیماری ها متفاوت شده است.

وزیر بهداشت از حوادث جاده ای، سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، چاقی و فشار خون بالا به عنوان مشکلات و چالش های نظام سلامت یاد کرد و افزود: در دوران گذشته، استان خوزستان یکی از استان هایی بود که چاقی در آن بسیار کم بود، اما امروز، چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات جدی مردم این استان شده است.

نمکی ادامه داد: یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار مبتلا به سرطان به اندازه واکسیناسیون یک شهرک مسکونی یا روستای بزرگ برای ما هزینه دارد و یا هزینه یک شب اقامت در بخش مراقبت های ویژه در ارزان ترین شرایط در کشورهای مختلف، حداقل 1000 دلار است، بنابراین باید بیماری های غیر واگیر را با مشارکت بین بخشی کنترل و از بروز آنها پیشگیری کنیم.

وی تاکید کرد: اولین گامی که رؤسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی باید در نظام سلامت بردارند، مربوط به تقویت مشارکت بین بخشی برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر است و امروز می بینیم که مشکلاتی از جمله سلامت در حاشیه شهرها، سلامت روان، بهداشت سالمندان و سلامت مردان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای حوزه آموزش پزشکی در طول 4 دهه گذشته، گفت: زمانی در استان خوزستان، تمام پزشکان شاغل، خارجی بودند، اما امروز در این زمینه بی نیاز هستیم و حتی پذیرای بیماران خارجی نیز، هستیم.

نمکی افزود: در حوزه آموزش پزشکی هنوز مشکلات زیادی داریم. حدود 32 سال پیش، طرح آموزش جامعه محور را با کمک دو تن از همکارانمان نوشتیم تا دانشجویان پزشکی را به جای جامعه محور بودن، بیمارستان محور تربیت کنیم و یا دانشجویان دندانپزشکی به جای جامعه محور بودن، یونیت و کلینیک محور تربیت شوند.

وی خاطرنشان کرد: اصلا به دنبال توسعه بی رویه تحصیلات تکمیلی در کشور نیستم چون نیازمند رده های پایین تر هستیم و متاسفانه آموزشگاه های بهیاری را تعطیل کرده و تحصیلات تکمیلی را بی رویه رشد داده ایم در حالی که این رشد باید متناسب باشد.

وزیر بهداشت ضمن انتقاد از برگزاری دوره های آموزش طولانی مدت و گرانقیمت در حوزه پزشکی، گفت: در حوزه آموزش پزشکی باید بدانیم چه کسی را با چه مهارتی، در چه مدتی، توسط چه کسی، در کجا، با چه هزینه ای و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت باید تربیت کنیم.

نمکی با بیان اینکه در حوزه پژوهش به صورت جزیره ای عمل می کنیم، تاکید کرد: دستاوردهای حوزه پژوهش گرچه در کشور زیاد و ارزشمند بوده است، اما پژوهش های کشور، پر هزینه هستند و باید تحقیقات و پژوهش ها جوابی برای مشکلات نظام ارائه خدمت ارائه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیمار بودن ساختار نیروی انسانی در کشور، یادآور شد: شولتز، رئیس سابق انجمن اقتصاد آمریکا می گوید خرج کردن در حوزه آموزش، هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است، اما به شرطی که بتوانید اثرات آن را 3 تا 5 سال بعد بر روی GDP اندازه گیری کنید. میزان تربیت نیرو در تحصیلات تکمیلی در بسیاری از رشته ها بین 20 تا 50 برابر افزایش یافته اما اثرات این حضور بر روی GDP کشور را به خوبی نمی توان اندازه گیری کرد چون نیروهایی که تربیت کرده ایم برای خلق ثروت تربیت نشده اند و دانشگاه ها در خلق ثروت، نقش آفرینی چندانی نداشته اند.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از زحمات و خدمات دکتر هاشمی در اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: این طرح، دستاوردهای ارزشمندی داشت و بسیاری از مشکلات مردم به ویژه در کاهش هزینه های بستری و پرداختی از جیب بیماران، رسیدگی به بیماران خاص و صعب العلاج در تشخیص، درمان و تامین دارو، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و توسعه زیرساخت ها را به همراه داشت، اما مشکلات و نقایصی نیز دارد که باید برطرف شوند.

نمکی از پایدار شدن منابع و تعریف ساختار برای طرح تحول نظام سلامت به عنوان دو ضرورت برای استمرار این طرح یاد کرد و گفت: این طرح، خدمت محور و سلامت محور طراحی نشده بلکه پزشک محور و بیمار محور است و طرح تحول نظام سلامت، چندین مقدمه از جمله پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع، پزشکی خانواده و تدوین راهنماهای بالینی داشت که مغفول مانده که باید به سرعت اجرایی شوند.

وی تصریح کرد: سال 94 از من به عنوان یک کارشناس در مورد طرح تحول سلامت سوال کردند که گفتم قطار طرح تحول نظام سلامت را در هیچ ایستگاهی نگه نخواهیم داشت بلکه در طول مسیر تعمیر خواهیم کرد. بنابراین یکی از رسالت های من، ادامه این طرح و برطرف کردن نقایص و مشکلات آن است که اولا باید مدل اقتصادی جدیدی برای آن تعریف کنیم که اقتصاددانان سلامت آن را بپذیرند و ثانیا برای آن باید بستر اجرایی مستمر تعریف و برای آن ساختار تعریف کنیم تا در تغییرات کشور به آن آسیبی وارد نشود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید نقشه توسعه منطقه ای استان خوزستان برای 5 سال آینده در حوزه های بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش تعریف و تدوین شود چون نمی توان در تهران، برای کل کشور بدون توجه به مشکلات منطقه ای برنامه ریزی کرد؛ چراکه هیچ استانی الگوی تمام عیار کشور، هیچ شهرستانی الگوی تمام عیار یک استان و یک روستا الگوی تمام عیار یک شهرستان نیست.

وی ضمن تاکید بر اهمیت تکمیل پرونده الکترونیک سلامت در استان خوزستان، گفت: زمانی هم که در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت داشتیم به دنبال تکمیل پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع در کشور بودم، بنابراین همه باید کمک کنند که پرونده الکترونیک سلامت در استان خوزستان تا بهار راه اندازی شده و در یکی از شهرها به صورت آزمایشی این روند آغاز شود. اعتقاد دارم که پرونده الکترونیک سلامت، اتوبانی برای ورود به پزشکی خانواده و نظام ارجاع است.

نمکی یکی از برنامه های خود در وزارت بهداشت را توسعه درمان سرپایی عنوان کرد و افزود: در صورتی که بتوانیم درمان سرپایی را توسعه دهیم می توانیم بسیاری از بیماری ها را در مراحل اولیه تشخیص دهیم و با هزینه 4 تخت بیمارستانی، یک پلی کلینیک بسازیم.

وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر