کد خبر: 723545 A

طی مراسمی صورت گرفت؛

همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، مراسم رونمایی از گور پیش از تاریخی چگاسفلی و افتتاح فاز نخست موزه شوش برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، این مراسم با حضور جمعی از مسئولان شهری از جمله مدیر پایگاه میراث جهانی شوش، رئیس اداره میراث فرهنگی شوش، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل، شهردار شوش، مدیر موزه شوش و نیز استقبال شرکت‎کنندگانی از شهرستان‎های شوش شوشتر، دزفول، اهواز و اندیمشک در محل پایگاه میراث جهانی شوش برگزار شد.

در این مراسم مدیر پایگاه میراث جهانی شوش بر جایگاه ویژه موزه شوش به منزله گنجینه‎ای پربهاء و ارزشمند در قلب استان زرخیز خوزستان تأکید کرد و انجام بهسازی این موزه را یک ضرورت ویژه دانست.

بیژن حیدری‎زاده ادامه داد: با در نظر گرفتن اصول تخصصی و مشخصه‎های اصلی یک موزه تاریخی و باستان‎شناسی، نورپردازی ویترین اشیاء، نورپردازی سالن‎های دوره‎های تاریخی اشیاء، سیستم سرمایش و گرمایش، ویترین اشیاء و ... در فاز اول ساماندهی موزه شوش ظرف دو ماه بهسازی شد و برای اولین بار از گور شش‎هزار ساله چگاسفلی در موزه شوش رونمایی شد.

در ادامه عباس مقدم، کاوشگر محوطه شش‎هزار ساله چگاسفلی، در مورد این اسکلت و گور شش‎هزار ساله، گفت: اسکلتی که از کاوش‎های چگاسفلی در دشت زهره بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان به دست آمده، متعلق به اواخر هزاره پنجم پیش از میلاد است.

وی افزود: این تدفین در زمره گورهای منفرد است که متعلق به بانویی حدوداً  25 تا 30 ساله است؛ ضمن این‎که اشیایی که در این تدفین به دست آمده‎اند، از جمله ظروف مسی و مرمرین، شمشیر و ... گویای ارتباطات فرامنطقه‎ای و نشان از طبقه و شأن بالای اجتماعی و اقتصادی این بانوی ملقب به خاتون است.

گفتنی است در پایان این مراسم از ناصر جلوی، اولین مدیر موزه شهرستان شوش با حضور مسئولان تجلیل شد و سپس بازدید از موزه و رونمایی از گور پیش از تاریخی چگاسفلی و افتتاح فاز نخست بهسازی و ساماندهی موزه شوش صورت گرفت.

شایان ذکر است، موزه شوش در سال 1345 با چهار سالن جهت نمایش اشیاء به دست آمده از 160 سال کاوش در شوش افتتاح شد و ناصر جلوی مدیر آموزش و پرورش وقت به عنوان اولین مدیر موزه شوش منصوب شد. بعدها نیز دو سالن جانبی به موزه شوش افزوده شد.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر