کد خبر: 713765 A

به مناسبت آغاز سال نو میلادی صورت گرفت؛

با همراهی مشاور فرهنگی هنری استاندار خوزستان و فعالان محیط زیست و میراث فرهنگی، هموطنان مسیحی و علاقه مندان، مزار شهدای آرامستان مسیحیان کلدانی، آشوری اهواز و مهاجرین لهستانی با گل کاری و نهالکاری مزین شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، عصر امروز چهارشنبه ۱۹ دی ماه، مجتبی گهستونی، فعال میراث فرهنگی در این مراسم ضمن تشکر از حضور علاقه مندان به این برنامه، اظهار کرد: به مناسبت آغاز سال نو میلادی انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان با مشارکت متولیان آرامستان ارامنه و فعالان محیط زیست و میراث فرهنگی اقدام به نهال کاری در آرامستان کلدانی و آشوری اهواز و مهاجرین لهستانی  کردند.

وی افزود: این آیین به پاسداشت یاد شهدای مسیحی جنگ تحمیلی و تبریک آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی صورت گرفته است.

گهستونی در خصوص مرمت این آرامستان تصریح کرد: مرمت این آرامستان از سال ۹۴ آغاز و تا اوایل سال ۹۷ نیز ادامه داشت و با همکاری استانداری خوزستان و شهرداری منطقه ۷ اهواز چهره این آرامستان از حالت متروکه خارج شد و امروزه با بازدید گردشگران داخلی و خارجی فضای جدیدی به ظرفیت گردشگری خوزستان‌ افزوده شده است.

این فعال میراث فرهنگی با اشاره به این نکته که شاید این سوال پیش بیاید که چرا آرامستان مهم است، بیان کرد: دیدن آرامستان به خودی خود حکایت از حضور هموطنان مسیحی در کنار دیگر مردم ایران دارد و حضور مهاجرین لهستانی را در خوزستان نمایان می کند و برشی از تاریخ معاصر ما است. حضور اقلیت دینی  مسیحیان و لهستانی ها در کشور ما حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گرفته و کرامتشان حفظ شود.

گهستونی تاکید کرد: مشارکت همه گروه ها و فعالان فرهنگی و اجتماعی می‌تواند نشان دهنده یک وحدت رویه در کنار همه ی کنش های اجتماعی و فرهنگی باشد.

وی فضای آرامستان را به دو بخش تقسیم کرد و توضیح داد: این آرامستان بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد و از دو بخش تشکیل شده است؛ بیش از ۲۰۰ قطعه مزار در بخش ورودی آرامستان متعلق به کلدانی ها و آشوری ها و هموطنان مسیحی ما است که البته مزار شهید "صبی گرمو" نیز در آنجا قرار گرفته است و  ۹۵ قطعه مزار بخش دوم  در دو ردیف شمالی و جنوبی  متعلق به مهاجران لهستانی است.

این فعال میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: البته در پشت دیوار این آرامستان، مزار هموطنان ارامنه ما قرار دارد که نیازمند توجه و مرمت است به ویژه اینکه پیکر پاک شهید ارمنی ما "نگردیچ توماسیان" نیز در آنجا خفته است و متاسفانه زمزمه هایی از انتقال پیکر این عزیز به اصفهان به گوش ما رسیده است که تاسف برانگیز است.

گهستونی تاکید کرد: با ترک پیکر این شهید والا مقام‌ از خاک گلگون خوزستان از اهمیت این آرامستان کاسته شده و سایه کم‌توجهی مسئولین نیز افزایش می یابد. امید است که این اتفاق رخ ندهد و این آرامستان نیز مرمت و  نگرانی خانواده شهید از متروکه شدن این مکان برطرف شود.

در ادامه این مراسم کیانی، مشاور فرهنگی هنری استاندار خوزستان اظهار کرد: مزیت و مشخصه اصلی حرکت نهال کاری در  این آرامستان این است که این حرکت کاملا مردمی است و با تلاش و برنامه ریزی انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان صورت گرفته است.

وی افزود: یعنی این حرکت به دست دولت ساخته نشده است بلکه دولت ساز بوده است؛ فعالیت هایی که از طرف سازمان های مردم نهاد صورت بگیرد باعث پویایی و سرزندگی استان خوزستان خواهد شد.

مشاور فرهنگی هنری استاندار خوزستان ضمن ابراز خرسندی از این حرکت فرهنگی که با حرکت سبز محیط زیستی توامان شده است، تصریح کرد: نیاز داریم که مبحث محیط زیست در خوزستان عاری از کلیشه های خود ساخته با یک پویندگی، سرزندگی و جهش مواجه شود.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار داریم سازمان های مردم نهاد بازیگران اصلی در بحث توسعه فرهنگی باشند. اینکه انتظار داشته باشیم از صفر تا صد یک حرکت را دولت ساماندهی کند، چنین توسعه ای هیچگاه ماندگار نخواهد بود.

PicsArt_01-09-09.07.38

PicsArt_01-09-09.08.38

PicsArt_01-09-09.09.54

PicsArt_01-09-09.10.29

PicsArt_01-09-09.10.59

PicsArt_01-09-09.12.09

PicsArt_01-09-09.13.30

PicsArt_01-09-09.15.34

PicsArt_01-09-09.14.34

PicsArt_01-09-09.17.42

PicsArt_01-09-09.16.33

PicsArt_01-09-09.18.52

PicsArt_01-09-09.19.36

PicsArt_01-09-09.14.02

خبرنگار: مریم جم

عکاس: مریم جم

اهواز مزار شهدای مسیحی و آشوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر