کد خبر: 712651 A

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان:

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از تلاش برای تهیه سند به نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای عرصه آثار تاریخی استان خوزستان که در مالکیت دولت هستند خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، محمدحسین ارسطوزاده اظهار کرد: در راستای تهیه سند برای عرصه آثار تاریخی استان خوزستان که در مالکیت دولت قرار دارند، کارگروهی مشتمل بر کارشناسان اداره‎کل در حوزه‎های مختلف و به ویژه حقوقی برای تهیه و تدوین مدارک و مستندات شامل نقشه‎ها و فرم‎های حقوقی تشکیل شده است.

وی در ادامه با اشاره به این‎که حدود یک‎هزار اثر ثبتی در استان خوزستان وجود دارد، افزود: از این تعداد تنها حدود 15 اثر دارای سند به نام میراث فرهنگی هستند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، ادامه داد: البته بخشی از این اثرها دارای مالکان خصوصی هستند و ما پیگیر سند برای آثاری هستیم که در مالکیت دولت قرار دارند.

ارسطوزاده بیان کرد: با رایزنی با اداره کل ثبت‌اسناد، پیگیری‌های خوبی برای اخذ سند مالکیت بناهای تاریخی استان در حال انجام است.

وی تأکید کرد: این اقدام در راستای حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی و نیز برنامه‎ریزی برای پایش آن‎ها اهمیت بسیار والایی خواهد داشت.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد: البته نداشتن سند به معنای نداشتن کنترل و نظارت بر این بناها نیست و هرگونه مرمت و تعمیر بناهای به ثبت رسیده در آثار ملی صرفاً با تأیید این اداره‎کل قابل انجام است.

ارسطوزاده تهیه سند به نام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای عرصه آثار تاریخی استان را اتفاق بسیار خوب و مثبت در حوزه میراث فرهنگی خوزستان دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر، لیستی از تمام آثار ثبت ‎شده استان تهیه شده و قرار است در مرحله اول، گرفتن سند برای 50 اثر را پیگیری می کنیم.

میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر