کد خبر: 710825 A

دومین سفر رسانه ای با موضوع تهدیدها و آسیب های بلوط زارهای حوزه زاگرس در شهرستان های مسجد سلیمان و اندیکا با حضور و مشارکت فعالین رسانه ای و سازمان های مردم نهاد برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، در دومین سفر رسانه ای با موضوع تهدیدها و آسیب های بلوط زارهای حوزه زاگرس که امروز، چهارشنبه ۱۲ دی ماه با حضور جمعی از کارشناسان اداره کل منابع طبیعی خوزستان و ادارت اندیکا و مسجد سلیمان و همچنین اساتیدی از گروه گیاه پزشکی دانشگاه چمران برگزار گردید، از مناطق آسیب دیده جنگلی شهرستان های مسجد سلیمان و اندیکا بازدید به عمل آمد.

جنگل های زاگرس که از شمال غرب در استان های آذربایجان تا استان فارس امتداد می یابد، از اهمیت ویژه ای برخودار می باشند. تامین بخش قابل توجهی از ذخایر آب های سطحی و زیرزمینی کشور، تکمیل زنجیره تامین دامپروری عشایر منطقه، پاکسازی و تصفیه هوا و همچنین محل اسکان بخش قابل توجهی از جمعیت روستایی و عشایری کشور در حوزه زاگرس قرار دارد.

حدود بیست درصد از جنگل های زاگرس در خوزستان واقع شده که این رقم شامل ۱/۶ مساحت استان می باشد و شامل شهرهای اندیمشک، دزفول، گتوند، لالی، اندیکا، مسجد سلیمان،  ایذه، باغملک و بهبهان می شود.

متاسفانه چند سالی است این میراث طبیعی با مخاطرات جدی و جبران ناپذیری مواجه گردیده است. شیوع آفات و بیماری هایی همچون سوسک جوانه خوار، خشکیدگی بلوط و لکه زغالی حیات زاگرس را با چالش جدی روبرو کرده است که براساس نظر کارشناسان استمرار خشکسالی و در پی آن تشدید پدیده گردوغبار عامل اصلی بسیاری از این آفات و بیماری ها می باشد.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با مشارکت سازمان های مردم نهاد ضمن برگزاری سفرهای رسانه ای متعدد با حضور فعالین رسانه ای، مسئولین مرتبط و کارشناسان مربوطه سعی دارد با اطلاع رسانی در این زمینه از وقوع یک بحران زیست محیطی که حیات و پویایی زاگرس را تهدید می کند پیشگیری نماید.

WhatsApp Image 2019-01-02 at 11.43.03 PM

زاگرس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر