کد خبر: 708190 A

استاندار خوزستان:

استاندار خوزستان گفت: بخش خصوصی با وجود اینکه به تدریج در حال گسترش است، اما از حوزه پژوهش تا حد قابل ملاحظه ای کنار کشیده و باید به صورت فعال در این حوزه ورود کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی در آیین پایانی هفته پژوهش و فناوری در سرسرای شهید هاشمی استانداری‌خوزستان، اظهارکرد: در کشورهای توسعه یافته دنیا که سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی قابل توجه است، قسمت قابل ملاحظه ای از این سهم را بخش خصوصی پرداخت می کند.

وی افزود: همچنین بخش خصوصی در افزایش تولید ناخالص ملی، نوآوری و کارهای بزرگ نقش دارد و همه چیز بر دوش دولت نیست، اما در کشور ایران بیشتر برعهده دولت است که باید اصلاح شود.

شریعتی ادامه داد: در خوزستان اقدامات خوبی صورت گرفته و کارگروه پژوهش و فناوری فعال تر شده و با تولید برخی محصولات جدید، تا حدی وابستگی به خارج را رفع کرده است.

وی بیان کرد: باید در مسیر دانشگاه های نسل سوم یا کارآفرین حرکت کنیم که نتیجه تحقیقات آنها تولید محصول در راستای ایجاد اشتغال باشد و نقشی در تولید ناخالص ملی کشور ایفا کند.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه هم اکنون سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی نیم درصد است، گفت: اگر قرار است کشور در مدار اقتصاد مقاومتی حرکت کرده، صادرات محور باشد و به سمت تولید و جداشدن از اقتصاد نفتی حرکت کند باید پژوهش ارج نهاده شود.

شریعتی افزود: نباید دانش را در دیوار دانشگاه محصور کنیم، بلکه باید برای رفع نیازمندی های استان مورد استفاده قرار گیرد تا شرایط بهتری برای محیط زندگی فراهم شود.

وی عنوان کرد: باید پژوهش و فناوری را سرلوحه قرار دهیم و بدون تحقیق تصمیمات با فواید آنی و عوارض دراز مدت اتخاذ نکنیم.

استانداری استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر