کد خبر: 702371 A

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهبهان از افتتاح رسمی عمارت محسنی بهبهان با برگزاری جشنواره نان، به عنوان سومین رویداد فرهنگی صندوق احیاء و بهره‎برداری از اماکن فرهنگی تاریخی در نیمه دوم سال 97 خبر داد.

به‌ گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، کبری ابوعلی اظهار داشت: این جشنواره توسط صندوق احیاء و بهره‎برداری از اماکن فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی و به عنوان نخستین جشنواره فرهنگی بناهای تاریخی سراسر کشور در خانه هنرمندان (عمارت محسنی) بهبهان آغاز به کار کرده است و تا 24 آذرماه نیز ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به برنامه‎های متنوع فرهنگی‎ای که در این جشنواره در حال اجرا است، گفت: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و میراث ناملموس و ارائه غذاهای سنتی این شهرستان در راستای احیاء آیین‎ها و آداب و رسوم و معرفی هر چه بیشتر جاذبه‎های گردشگری برای گردشگران و علاقمندان از جمله برنامه‎هایی است تقدیم حاضرین و بازدیدکنندگان می‎شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهبهان افزود: شهر بهبهان 12 تا 15 نوع نان مختلف دارد که انتخاب این نام برای جشنواره خانه محسنی به منظور معرفی این مزیت گردشگری غذا می‎باشد.

ابوعلی ادامه داد: در مدت زمان برگزاری این جشنواره، طبخ غذاهای محلی از جمله شل‎شلو ( یک نوع نان سنتی بعنوان میان وعده)، گوینه ( یک نوع غذای سنتی و مقوی که از بلغور گندم و گوشت و لوبیا تهیه می شود)، برزنگگ (صبحانه مخصوص)، حره ( آش فوق‎العاده خاص و بسیار مقوی مخصوص شهر بهبهان)، کباب شامی، شیرینی‎های محلی و آب‎گوشت به عنوان جاذبه‎های گردشگری این شهرستان در منوی غذایی خانه محسنی قرار می‎گیرد.

وی با بیان این‎که جشنواره نان بهبهان، سومین رویداد فرهنگی صندوق احیاء در نیمه دوم سال است، تصریح کرد: در مراسم افتتاحیه این جشنواره که با حضور با حضور مدیران، مسئولان و علاقه‌مندان شهرستان بهبهان و با استقبال گردشگران در خانه محسنی آغاز شد، انواع نان بهبهان که به نوعی زبانزد خاص و عام است در حضور مردم طبخ و به علاقه‎مندان ارائه گردید.

خانه تاریخی محسنی با شماره ملی 14702 از جمله بناهای واگذار شده صندوق احیاء به بخش خصوصی است که در بافت تاریخی بهبهان در محله محسنی‎ها واقع شده است. این خانه تاریخی در گذشته به خانه چهل‎دری معروف بوده که گمان می رود نام آن برگرفته از تعدد درهای آن است.

بهبهان میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر