کد خبر: 695363 A

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل:

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل گفت: با توجه به بارندگی‎هایی که در محل سایت چغازنبیل رخ می‎دهد، آسیب‎پذیری دیوارها و کف بنا افزایش پیدا می‎کند؛ چراکه این بنا دارای کف‎فرش‎های اصیلی است و راه رفتن روی این کف‎فرش‎ها در زمانی که خیس هستند، تخریب و کوتاه شدن عمر آن‎ها را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، عاطفه روشنویی اظهار داشت: با توجه به اینکه بارندگی‎هایی که در  محل سایت چغازنبیل رخ می‎دهد، از آن‎چه در شهر شوش اتفاق می‎افتد متفاوت است و در این سایت شاهد ریزش باران‎های تند با قطره‎های درشت هستیم، آسیب‎پذیری دیوارها و کف بنا افزایش پیدا می‎کند؛ چراکه این بنا دارای کف‎فرش‎های اصیلی است که راه رفتن روی این کف‎فرش‎ها در زمانی که خیس هستند، تخریب و کوتاه شدن عمر آن‎ها را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نمی‎توانیم اجازه ورود و بازدید از محوطه را در روزهای بارندگی بدهیم، افزود: با توجه به این‎ نکته که سایر قسمت‎های محوطه از جمله مساکن موقت دوره‎های مختلف تاریخی، بقایای حصارها و آثار مرتبط با زیگورات نیز دارای ساختار معماری و تاریخی هستند، از این‎رو دروازه ورودی که در پایین چغازنبیل و در پشت عرصه قرار دارد را بسته‎ایم و متأسفانه نمی‎توانیم اجازه ورود گردشگران را به عرصه چغازنبیل در این مقطع زمانی بدهیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل ضمن اشاره به اینکه اولین وظیفه ما، حفاظت از سایت و رعایت قوانین و قواعد نگهداری از آن است، از عموم گردشگران خواست که در راستای حفظ این میراث گرانقدر فرهنگی که متعلق به خود آن‎ها است و با عوامل پایگاه همکاری لازم را داشته باشند، تا عادی شرایط جوی از مراجعه به سایت چغازنبیل خودداری کنند.

وی از گردشگران درخواست کرد همواره پیش از آن‎که از مسیرهای دور و نزدیک به سایت چغازنبیل مراجعه کنند، حتماً با هواشناسی هماهنگ باشند؛ چراکه حتی اگر هوا آفتابی باشد، اما 24 ساعت قبل از آن باران باریده باشد نیز نمی‎توانیم اجازه ورود به عرصه را بدهیم.

روشنویی خاطرنشان کرد: ما حتی امروز مجبور شدیم کارگاه‎ مرمت را نیز در محل سایت تعطیل کنیم؛ چرا که حضور کاگرها روی آجرها آسیب‎رسان بود.

وی در پایان تأکید کرد: هنگامی که زمین خیس است و دو روز پیاپی باران باریده قطعاً نمی‎توانیم اجازه بازدید از عرصه را بدهیم و تقاضا داریم در این راستا گردشگران عزیز نیز با ما همکاری کنند.

گفتنی است؛ بنابر اعلام سازمان هواشناسی بارندگی شدید همراه با رعد و برق تا اواخر روز دوشنبه در نقاط مختلف استان خوزستان ادامه خواهد داشت.

اداره کل میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر