کد خبر: 677316 A

ایلنا گزارش می دهد؛

از دیدنی های طبیعی بکر و شگفت انگیز شهرستان دزفول در فصول گرم سال دره توبیرون است که در فاصله حدود ۲۰ کیومتری از شهر، در استان خوزستان شهرستان دزفول واقع شده است.

به گزارش ایلنا از دزفول، دره “توبیرون” در موقعیت جغرافیایی N323017 E483529، در فاصله حدود ۲۰ کیومتری از شهر در مسیری چند کیلومتری بخش سردشت قبل از رسیدن به منطقه تنگه سرا در شمال دزفول واقع است.

دیواره‌های رفیع آن با ارتفاع بلند که گاه تا بیش از یکصد متر می رسد و انبوه درختان انگور، انجیر وحشی، برگ ‌‌های شاووشان، آبشارها و آب ‌ چکان ‌ ها جلوه بسیار زیبایی به این دره ها داده است که چشم هر بیننده ‌ ای را محو تماشای خود می ‌ سازد.

این دره حاصل هزاران سال فرسایش آبی حاصل از بارندگی های فصلی درحوزه های بالاتر و سرازیر شدن تند آبها در کوه و تپه می باشد؛ بنحوی که در فصول خشک، عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده، آب سفره های زیر زمینی را جمع می کند و آب در کف دره جاری میشود، بطوریکه در بعضی قسمتها از دیواره و کف دره آب زلال تراوش می کند.

با وجود گرمای بالای ۴۰ درجه دزفول، در این دره باد خنک آرامش خاصی را به میهمانان داده و دمای آن تا 25 درجه و کمتر نیز می رسد. این دره دارای دو آبشار است که همراه با طبیعت زیبا مناسب برای گردشگری می باشد. راه دسترسی به این آبشارها 30 کیلومتر جاده آسفالته است.

“تو” در لهجه دزفولی بمعنی تب (گرما) و توبیرون بمعنای مکانی که گرما را از تن میزداید و گفته می شود در قدیم برای کاهش آلام درد بیماری ها از این محل استفاده می شده است.

سریعترین مسیر رسیدن به توبیرون از طریق جاده دزفول سردشت در نزدیکی منطقه تنگ سرا امکان پذیر می باشد که از این طریق به قسمت میانی دره و بخش جنگلی آن متصل است؛ اما از طریق ابتدای جاده دزفول شهیون نیز مسیر دسترسی به توبیرون وجود دارد، البته تا نقاط زیبای دره حدود ۴ ساعت پیاده روی فاصله است.

3

1

2

5

دزفول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر