کد خبر: 672926 A

شامگاه چهارشنبه برگزار شد؛

این مراسم با حضور دکتر علی گلمرادی نماینده مردم شهرهای ماهشهر، هندیجان، امیدیه و بندر امام خمینی در مجلس شورای اسلامی، پروفسور کریم شریفات از مفاخر بندر امام و جمعی از شاگردان استاد ابراهیم قیصری برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گرامیداشت زادروز حافظ‌پژوه معاصر، دکتر ابراهیم قیصری ادیب و فرهنگ‌پژوه معاصر و همچنین رونمایی از تازه‌ترین کتاب وی تحت عنوان «دو سروِ سایه‌گسترِ شیراز، سعدی و حافظ» در فرهنگسرای «خانه دوست» برگزار شد.

این مراسم که با چهارمین سال‌گشت گشایش فرهنگ‌سرای خانه‌ی دوست مقارن بود به همت جمعی از فرهنگ‌دوستان و با حضور دکتر علی گلمرادی، نماینده مردم شهرهای ماهشهر، هندیجان، امیدیه و بندر امام،

پروفسور کریم شریفات از مفاخر بندر امامی و استاد سابق دانشگاه های اهواز و کانادا، خانم فرزانه اخوت، عضو شورای کتاب کودک، خیر و کارآفرین نمونه فرهنگی و جمعی از ادب دوستان در فرهنگسرای خانه دوست برگزار شد.

در ابتدا، دکتر سارا شریعت مدیر فرهنگسرای «خانه دوست» ضمن تقدیر و تشکر از حضور حاضرین به تشریح فعالیت ها و اهداف فرهنگسرای خانه دوست پرداخت.

در ادامه، دکتر قیصری به معرفی آخرین کتاب خود «دو سرو سایه گستر شیراز سعدی و حافظ» پرداخت.

این کتاب دست مایه ی چند دهه اندیشه ورزی وی در باب شیخ اجل و حافظ شیراز است که در قالب مجموعه ای از مقالات (۸ مقاله درباره سعدی و ۱۶ مقاله درباره حافظ) منتشر شده است.

سپس نماینده مردم جنوب خوزستان در مجلس شورای اسلامی، دکتر علی گلمرادی طی سخنانی، ضمن تبریک و تشکر از زحمات گرانقدر استاد ابراهیم قیصری، بر لزوم حمایت مسئولین از زحمت کشان عرصه فرهنگی تاکید کرد.

در این مراسم، شاگردان و دوست داران استاد ابراهیم قیصری، به مناسب هشتادودومین سالگرد زادروز وی، ۸۲ جلد از کتاب های استاد را به عنوان هدیه تولد به کتابخانه های مرزی کشور تقدیم نمودند.

فرزانه اخوت، خیر کتابخانه ساز، به عنوان تحویل گیرنده ۸۲ جلد کتاب، ضمن تشریح شیوه تحویل این کتب به کتابخانه های مرزی بر لزوم گسترش ایده های فرهنگی ازاین دست برای گسترش فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد.

سخنرانان این نشست، آقایان دکتر ابراهیم قیصری، دکتر گلمرادی و آقای حق روستا (ناشر کتاب یاد شده) بودند. هنرنمایی شاگردان استاد به این نشست رنگ و بویی دیگر افزود.

پروفسور کریم شریفات از مفاخر بندر امامیِ ساکن کانادا، در حاشیه ی این مراسم به خبرنگار ایلنا گفت: شاید سال ها باید سپری شود تا دگر بار شاهد طلوع ستاره ادیبی بینظیر و جهادگری خستگی ناپذیر در عرصه فرهنگ و ادب مانند استاد ابراهیم قیصری باشیم و بنده بعنوان یک خوزستانی متولد بندر امام خمینی که سختی های تحصیل در گذشته را در آن خطه از نزدیک لمس کرده ام، امیدوارم مسئولین قدر این گُهر نایاب را بیشتر بدانند و با ساخت فرهنگسرای دکتر قیصری در ماهشهر، شرایط انتقال کتابخانه عظیم ده هزار جلدی که حاصل بیش از نیم قرن تلاش وی می باشد را به زادگاهش جهت استفاده عموم، فراهم نمایند.

دکتر ابراهیم قیصری متولد ۴ مهرماه ۱۳۱۵ بندر ماهشهر بوده و دارای تألیفات و درجات متعدد علمی فرهنگی هستند.

WhatsApp Image 2018-09-27 at 11.13.20 AM

ابراهیم قیصری خانه دوست کجاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر